کهکشانی در سراشیبی مرگ

این تصویر در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ تر (۱۲.۸ مگابایت)
این کهکشان به هم ریخته که به جای یک نام ساده، تنها با معجونی از حرف و عدد -2MASX J16270254+4328340- شناخته می شود، در میانه ی رقص شوریده‌وار ادغام کهکشانی توسط تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل به تصویر کشیده شده است. در پی یکی شدن این کهکشان با کهکشانی دیگر، دنباله هایی بلند از آن ها بیرون کشیده شده که انباشته از میلیون ها ستاره اند.

این تانگوی گرانشی با وجود نمای پرآشوبش، در گام های پایانی خود است و ساختاری که از پیوند آن دو پدید آمده، با پایان یافتن روزهای ستاره زاییش دارد به دوران پیری نزدیک می شود. درام واقعی در این فرآیند مدتی پیش از این رخ داده، زمانی که ابرهای گازی دو کهکشان آنچنان آشفته و درگیرِ این رویداد شده بودند که فشرده شده و با رُمبش در خود، فورانی از ستاره زایی را به پا کرده بودند. این ستاره فشانی سرآسیمه و آتشین بیشتر گازهای دو کهکشان را مصرف کرده و کهکشانی سترون به جا گذاشته که توان زایش ستارگان تازه را ندارد.

با فروکش کردن نبرد دو کهکشان، یک کهکشان بیضیگون پدید خواهد آمد که جمعیت ستارگانش رو به پیری و سرخ فام شدن گذاشته و سرانجام یکی پس از دیگری خاموش خواهند شد. از آنجایی که هیچ ستاره ی تازه ای در آن ساخته نخواهد شد که جایگزین این ستارگان شود، پس می توانیم بگوییم این کهکشان در سراشیبی مرگی گریزناپذیر افتاده است. 

2MASX J16270254+4328340 با فاصله ی ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی شمالی هرکول (زانوزَده) جای دارد.

واژه نامه:
galaxy - 2MASX J16270254+4328340 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - galactic merger - star - gravitational tango - star formation - sterile

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه