انیمیشنی از روند ساخته شدن ایستگاه فضایی


این بزرگ ترین و پیچیده ترین سازه ایست که تاکنون بیرون از زمین ساخته شده. برای سر هم کردن آن که یک دهه زمان برد، سفرهای فضایی بسیاری انجام گرفت.
ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) که اکنون به عنوان نخستین زیستگاه انسان در مدار زمین شناخته می شود و آمیزه ای از آزمایشگاه های پیچیده ایست که همه چیز در آن ها آزموده شده، از مواد و داروهای تازه ای که برای محدودیت های بدن انسان در شرایط ریزگرانش ساخته شده اند گرفته تا ساختار کیهان.
در این ماه، ISS پانزدمین سال پذیرایی پیوسته از انسان ها را جشن می گیرد. تاکنون فضانوردانی از ۱۵ کشور میهمان این ایستگاه بوده و همکاری هایی بین المللی به رهبری NASA (آمریکا)، Roscosmos (روسیه)، CSA (کانادا)، JAXA (ژاپن)، و ESA (اروپا) در آن انجام شده است.
در این پویانمایی روند ساخته شدن تکه به تکه ی ISS را از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۱ می بینید. اگر نتوانستید ویدیو را اجرا کنید، می توانید نمونه ای دیگر از آن را هم در این تصویر پویا (gif) به بزرگی ۱.۵ مگابایت ببینید.
ISS پهنایی به اندازه یک زمین فوتبال دارد و از زمین به شکل نقطه ی روشنی دیده می شود که به آرامی در آسمان جابجا می شود. هر کسی می تواند با دانستن جدول زمانی و مکانی گذر آن در آسمان، به تماشایش بنشیند.

واژه نامه:
Earth - International Space Station - ISS - microgravity - NASA - Roscosmos - CSA - JAXA - ESA - animation - football field

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه