ردهای روشنی که از سقوط یک ماهواره نظامی در آسمان پدید آمد

* این روزها بارش شهابی گاوی (ثوری) در جریان است، ولی قرار نیست هر آتشگویی که در آسمان می بینیم یک شهاب گاوی باشد.

پل نلسون در شب ۴ نوامبر سرگرم تماشای شفق های قطبی در آسمان مارکیوت میشیگان بود که ناگهان متوجه نورهای شگفت انگیزی در بالای سرش شد. وی می گوید: «۱۰ تا ۲۰ جسم را دیدم که داشتند به آرامی از باختر به خاور آسمان می رفتند و از گرمایی که در پی ورودشان به هوای زمین ایجاد شده بود می سوختند. خوشبختانه یکی از دوربین های من آن ها را به تصویر کشید.»
این ردهای درخشان در حالی ثبت شدند که خود عکاس بر روی نیمکت نشسته و سرگرم تماشای شفق های قطبی بود
وی می افزاید: «این یکی از شگفت آورترین چیزهایی بود که تاکنون دیده ام.» این نمایش در مینه‌سوتا، ویسکانسین [۱]، و همچنین بخش های دیگری از میشیگان [۲] هم دیده شد. 

کارشناس ماهواره ها، تد مولچان، چیزی که آن شب دیده شد را توضیح می دهد: «ردهای نوری که در عکس نلسون، از میان کاسه ی ملاقه ی خرس بزرگ (دب اکبر) گذشته، همخوانی خوبی با برآورد من از مسیر ماهواره ی NFIRE به هنگام ورود به جو داشت. NFIRE یک ماهواره ی نظامی بود که در روز ۴ نوامبر دستخوش تباهی مداری شد.»

NFIRE که کوتاه شده ی "Near-Field Infrared Experiment" است، در سال ۲۰۰۷ به همراه یک موشک مینوتور از جزیره ی والوپ ویرجینیا به فضا رفت. ماموریت آن برای سازمان دفاع موشکی آمریکا دیده بانی پرتاب های موشکی روی زمین، و گردآوری داده هایی درباره ی دود خروجی از موشک ها بود. NFIRE در آغاز قرار بود یک دستگاه کُشنده (kill vehicle) برای دفاع ضدموشکی را نیز به همراه ببرد، ولی سرانجام این بخش از ماموریتش کنار گذاشته شد. NFIRE در اوت ۲۰۱۵، پس از ۸ سال کار در فضا بازنشسته شد.


واژه نامه:
Taurid - meteor shower - fireball - Paul Nelson - aurora - Ted Molczan - Big Dipper - re-entry - NFIRE - military satellite - Near-Field Infrared Experiment - Minotaur rocket - U.S. Missile Defense Agency - kill vehicle

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه