شهاب های شیری و دوستان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این هفته شهاب های شیری (اسدی) بر سیاره ی زمین باریدند، بارش سالانه ی ذرات خاک و غباری که در مدار دنباله دار ۵۵پی/تمپل-تاتل به جا مانده.
در این چشم انداز همنهاده ی آسمان شب، رد روشن شهاب های شیری را در آسمانِ شبانه ی رصدخانه ای خانگی در جنوب اونتاریو می بینیم. تک عکس هایی که این تصویر از همگذاری آن ها درست شده، با کمک دوربینی گرفته شده اند که روی سه پایه ای گذاشته شده بوده و هر کدام به سهم خود فعالیت شهابی شب ۱۶/۱۷ نوامبر، یک روز پیش از اوج بسیار ملایم این بارش را ثبت کرده اند. 
در پایان کار، همه ی نماهایی که رد شهاب ها را ثبت کرده اند به یک نمای ثابت که آسمان پرستاره را نشان می داد افزوده شدند. برای همین، رد شهاب ها با میدان پرستاره ی پس‌زمینه هم‌تراز نیست. توجه کنید که در این پس‌زمینه ی ثابت، صورت فلکی شکارچی بر فراز افق جنوبی، در مرکز تصویر دیده می شود و بنابراین صورت فلکی شیر که کانون بارش شهابی شیری در آنست، جایی در بیرون از لبه ی سمت چپ تصویر است و چون نمای شهاب ها در تراز با نمای زمینه نیست، به نظر می آید که راستای رد شهاب ها به این نقطه ی کانونی نمی رسد.
البته گفتنی است که برخی از این ردها شاید از آنِ شهاب های گاوی، یکی دیگر از بارش های فعال ماه نوامبر باشند، و یا شاید اصلا مربوط به هیچ بارشی نبوده و شهاب هایی پراکنده باشند، مانند همان آذرگوی درخشان نزدیک افق که بازتاب نورش هم در آب ها نمایان است.

واژه نامه:
Leonid meteors - planet - Earth - Comet 55P/Tempel-Tuttle - tripod - meteor - Orion - radiant - Taurid meteors - fireball - reflection

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه