آسمان سبز بر فراز ابرها

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
شفق های قطبی به طور معمول بسیار بالاتر از ابرها پدید می آیند.
تابش شفقی در پی برخورد ذرات پرسرعتی که از خورشید پرتاب شده اند به مغناطکره ی زمین رخ می دهد.، این ذرات باردار با برخورد به مغناطکره، به دام میدان مغناطیسی زمین افتاده و مارپیچی در آن حرکت می کنند تا سرانجام به اتم ها یا مولکول هایی که در بلندای جو زمینند برخورد کنند و آن ها را برانگیخته و به تابش وادارند.
برای نمونه، یک اتم اکسیژن با برانگیختگی و انرژی گرفتن در اثر چنین برخوردی، پرتوی سبزفامی می تاباند که به شکل شفق سبز دیده می شود. [خواندید: * شفق قطبی چیست؟]
پایین ترین بخش شفق قطبی به طور معمول در فراز حدود ۱۰۰ کیلومتری رخ می دهد، در حالی که بیشتر ابرها در فرازهای پایین تر از ۱۰ کیلومتری درست می شوند.
تفاوت فراز ابرها و شفق ها نسبت به یکدیگر را به خوبی می توانید در این تصویر که از جایی در شبه جزیره ی دیرهوله‌ای ایسلند گرفته شده ببینید.
یک عکاس نجومی باانگیزه که برای عکاسی از شفق قطبی بر فراز یک فانوس دریایی خوش منظره به این نقطه رفته و در برابر بادهای تند تاب آورده بود، در آغاز با آسمانی ابری روبرو شد ولی به گونه ای شانسی توانست چنین عکس چشمگیری را ثبت کند.

واژه نامه:
aurora - Sun - Earth - magnetosphere - magnetic field - atom - molecule - oxygen - Dyrholaey - astrophotographer - lighthouse

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه