کهکشان سیاسی!

* بسیار کم پیش می آید که جرمی در اخترشناسی به سیاست ربط پیدا کند. ولی این درست همان چیزی بود که برای نامگذاری کهکشان مارپیچی NGC ۷۲۵۲ رخ داد.
این عکس در رصدخانه ی جنوبی اروپا گرفته شده. اندازه ی بزرگ تر (۱۲.۱ مگ)
در دسامبر ۱۹۵۳، دوایت دیوید آیزنهاور رییس جمهور وقت آمریکا یک سخنرانی با نام "اتم برای صلح" در دفاع از کاربرد انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز انجام داد. این سخنرانی برای جامعه ی علمی ارزش ویژه ای داشت زیرا پژوهش های هسته ای را به میان همگان آورد، و NGC ۷۲۵۲ که از نظر دیداری مانند هسته ی اتمی بود که با حلقه هایی از مدارهای الکترون در بر گرفته شده، به افتخار این رویداد به نام کهکشان "اتم برای صلح" خوانده شد. حلقه های الکترونی را می توانید آشکارا در تصویر دوم که این کهکشان را در نمای بازتر نشان می دهد ببینید.

ولی این عنوانی کاملا کنایه آمیز است زیرا تاریخ این کهکشان را می توان به هر چیزی ربط داد جز صلح و آشتی!

سیمای شگفت انگیز آن دستاورد برخوردیست که حدود یک میلیارد سال پیش میان دو کهکشان رخ داده و به از هم گسیختگی و پاره پاره شدن هر دو کهکشان انجامیده. ساختارهای حلقه-مانند بیرونی به احتمال بسیار از غبار و ستارگانی درست شده اند که در پی برخورد، از دو کهکشان بیرون کشیده شده، ولی چون نمایی مانند مدارهای الکترون پیرامون هسته ی اتم دارند، از دلایل نامگذاری این کهکشان بوده اند.
این عکس به کمک تلسکوپ هابل گرفته شده. اندازه ی بزرگ تر (۴.۳ مگ)
عکس دوم که به کمک تلسکوپ فضایی ناسا/اِسای هابل گرفته شده، بخش های درونی کهکشان را نشان داده و قرصی فرفره-مانند را آشکار کرده که دارد در جهتی مخالف دیگر بخش های کهکشان می چرخد. این قرص نمایی مانند یک کهکشانی مارپیچی همانند راه شیری خودمان دارد ولی قطرش تنها حدود ۱۰ هزار سال نوری است- تقریبا یک دهم قطر راه شیری. به باور دانشمندان، این ساختار چرخان پسمانده ی همان برخورد کهکشانی است و به احتمال بسیار تا چند میلیارد سال دیگر با کامل شدن فرآیند ادغام دو کهکشان ناپدید خواهد شد.

کهکشان NGC ۷۲۵۲ با فاصله ی ۲۲۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی دلو (آبریز) جای دارد.

واژه نامه:
spiral galaxy - NGC 7252 - US President - Dwight D. Eisenhower - nuclear power - Atoms for Peace - atomic nucleus - electronic orbit - galaxy - star - electron - atom - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - pinwheel - Milky Way - galactic collision

منبع: spacetelescope و eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه