چند ثانیه‌ای که در تاریخ پروازهای فضایی ماندگار شد


هفته ی پیش با فرود مرحله ی یک موشک فالکون ۹ و نشستن آن بر یک سکوی فرود در جایی نه چندان دورتر از سکوی پرتابش در فلوریدا، پروازهای فضایی یک گام به ارزان تر شدن نزدیک شدند.
تا پیش از این بیشتر بخش های (مرحله های) موشک ها به زمین باز نمی گشت -تنها استثنای مهم شاتل های فضایی بودند که در باند فرود می آمدند و بالابر پیشران جامدشان را هم پس از افتادن در دریا، از آب می گرفتند.
فرود مرحله ی یک فالکون ۹ در حالی رخ داد که مرحله ی دومش به پیشروی ادامه داد تا چند ماهواره ی مخابراتی را در مدار پایین زمین جای دهد.
این فرود مهار شده که توسط شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) انجام گرفت، نخستین مورد در نوع خود بود، ولی نخستین مورد فرود یک بالابر پیشران نبود. ماه گذشته شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) هم یک چنین فرودی را انجام داد ولی تفاوتش این بود که فرستادن ماهواره به مدار بخشی از آن نبود.
بالابر پیشران موشک که فرودش را در این ویدیوی ۱۲ ثانیه ای می بینید قرار است بازنشسته شود ولی پیش از آن برای دوام و توان بهره گیری دوباره بررسی خواهد شد.

واژه نامه:
Falcon 9 - booster - rocket - landing pad - rocket stage - Space Shuttle - solid rocket booster - communications satellite - low Earth orbit - SpaceX - Blue Origin - Boeing - SpaceX - NASA - astronaut - International Space Station

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه