دهانه برخوردی استرالیا زیر پای کهکشان

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
عکس از: بابک تفرشی

دهانه های برخوردی هِنبری در سرزمین شمالی استرالیا، روی سیاره ی زمین، یادگار برخوردی هستند که بیش از ۴۰۰۰ سال پیش رخ داده بود.
هنگامی که یک شهاب سنگ باستانی از هم فروپاشید و ده ها تکه شد، بزرگ ترین تکه اش دهانه ای به قطر ۱۸۰ متر را پدید آورد که دیواره ها و کف هوازده ی آن را در پیش زمینه ی این چشم انداز شبانه ی نیمکره ی جنوبی می بینید.
در این نمای گسترده ی ایستاده (عمودی)، کهکشان باشکوه راه شیری را هم می بینیم که از افق به بالا کشیده شده و ابرهای تیره ی گرد و غبار، میدان های پرستاره ی مرکزش را مانند نواری تیره پوشانده اند.
با یک نگاه به صفحه ی کهکشانی می توانید ستارگان آلفا و بتای قنطورس و همچنین ستارگان چلیپای جنوبی (صلیب جنوبی) را هم شناسایی کنید. ابر کوچک ماژلان -ماهواره ی کهکشان راه شیری- هم روشنی‌اش در سمت چپ پیداست.
نوری که در افق، پایین سمت راست ابر کوچک ماژلان دیده می شود روشنایی یکی از شهرهای نزدیک نیست؛ این ابر بزرگ ماژلان است که دارد طلوع کرده و از پشت افق بالا می آید.

واژه نامه:
Babak Tafreshi - Henbury craters - Northern Territory - Australia - planet - Earth - meteorite - crater - Milky Way galaxy - galactic plane - Alpha Centauri - Beta Centauri - star - Southern Cross - Small Magellanic Cloud - satellite - galaxy - Large Magellanic Cloud

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه