تاریخچه تصویری آسمان در یک سال


آیا می توانید در این ویدیو روز انقلاب زمستانی را پیدا کنید؟
این ویدیو چیدمانی از ۳۶۰ چارچوب ویدیویی دور تند است که هر کدام از آسمان یک روز سال گرفته شده و با هم (تقریبا) یک سال کامل را نشان می دهند.

برای ساختن این ویدیو، از نیمه های ۲۰۰۹ تا نیمه های ۲۰۱۰، دوربینی بر پشت بام موزه ی اکسپلورتاریوم سان فرانسیسکو کالیفرنیا گذاشته شده بود. دوربین از پیش از طلوع تا پس از غروب آفتاب هر روز، هر ۱۰ ثانیه یک عکس از آسمان می گرفت. یک زمان سنج در پایین ویدیو، گوشه ی سمت راست می بینید که ساعت به وقت محلی را نشان می دهد (و برای همه ی چارچوب ها یکسان است). 

چارچوب ها به ترتیب زمان چیده شده اند، ۲۸ ژوییه در سمت چپ بالا و ۱ ژانویه پایین تر، در میانه ی چارچوب ها. تاریکی در ویدیوها نشان دهنده ی شب است، رنگ آبی نشانگر روزهای آفتابی، و خاکستری هم ابرهای آسمان را نشان می دهند. در بسیاری از چارچوب ها الگوهای پیچیده ای از ابرها را می بینیم که در درازنای روز، از برابر دوربین می گذرند.

ویدیو با یک تیرگی گسترده در میانه دیده می شود که نشان دهنده ی زمستان با طلوع های دیرهنگام و کم بودن ساعت های روشنایی روز در این فصل است. با این که هر چارچوب ۲۴ ساعت شبانه روز را پوشش داده، ولی می بینید که در ماه دسامبر و ماه های پاییز و زمستان پیرامونش، شب ها بلندتر هستند. پس با این حساب چارچوبی که دارای بلندترین زمان تاریکی (شب) است، روز انقلاب زمستانی (یکم دی ماه با شب یلدا) را نشان می دهد- یعنی همین امروز در نیمکره ی شمالی زمین.

با پایان یافتن همه ی چارچوب ها در پایان ویدیو، غروب آفتاب و سپس تاریکی شب نخست در روزهای زمستانی چارچوب های بالای میانه ی ویدیو فرا می رسند و سپس نوبت به روزهای تابستانی پایین می رسد.

واژه نامه:
winter solstice - time lapse - Exploratorium museum

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه