دریافت بهترین و باکیفیت ترین عکس های پلوتو آغاز شد

* فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا نخستین عکس ها از مجموعه ی باکیفیت ترین تصاویر پلوتو که به هنگام گذر از کنار آن در ماه ژوییه گرفته بود را به زمین فرستاده.
* این عکس ها همچنین نزدیک ترین نماهایی هستند که چشم انسان تا چند دهه ی دیگر از پلوتو خواهد دید.
مرز کوهستانی فلاته ی اسپوتنیک: در این عکس که بالاترین کیفیت را دارد و از فضاپیمای نیوهورایزنز دریافت شده، انبوه تکه های بزرگ پوسته ی آب یخ زده ی پلوتو را در کوهستان اَل-اِدریسی می بینیم. جان اسپنسر، عضو گروه علمی نیوهورایزنز از بنیاد پژوهشی جنوب باختر می گوید: «کوه های لب مرز فلاته ی اسپوتنیک در این وضوح به راستی خیره کننده اند. جزییات تازه ای که اینحا نمایان شده، به ویژه پشته های فرو رفته در مواد قلوه سنگی پیرامون چند تا از کوه ها، گمان پیشین ما درباره ی این که این کوه ها تکه های غول پیکر یخی هستند که لغزیده و غلتیده و به گونه ای به اینجا منتقل شده اند را تقویت می کند.»- این عکس در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر

فضاپیمای نیوهورایزنز که به اندازه ی یک پیانو است هر هفته داده هایی که از گذر ۱۴ ژوییه در حافظه ی دیجیتال خود ذخیره کرده رابه زمین ترامی گسیلد. این تازه ترین عکس ها بخشی از رشته نماهایی هستند که نیوهورایزنز به هنگام رسیدن به نزدیک ترین فاصله ی پلوتو از آن گرفته. هر پیکسل آن ها پهنایی به اندازه ی کمتر از نصف یک بلوک شهری (۷۷ تا ۸۵ متر) را روی سطح گونه‌گون پلوتو نشان می دهد. نیوهورایزنز در این عکس ها طیف گسترده ای از سطح های دهانه ای، کوهستانی، و یخچالی را به تصویر کشیده.

جان گرانسفلد، فضانورد و مدیر دستیار هیات مدیره ی ماموریت های علمی ناسا در مرکز فرماندهی ناسا در واشنگتن دی.سی می گوید: «این نماهای نزدیک که طیف گسترده ای از سطح ها را روی پلوتو نشان می دهند، توانمندی کاوشگرهای روباتیک سیاره ای ما برای فرستادن داده ها به زمین را نمایش می دهند. نیوهورایزنز به هنگام گذر ماه ژوییه اش ما را با نخستین نماهای نزدیک پلوتو تکان داد، و با فرستادن نماهایی که در گنجینه ی حافظه اش ذخیره کرده برایمان، همچنان ما را به شگفتی می اندازد.»

این تازه ترین تصاویر نماهایی از یک نوار به پهنای ۸۰ کیلومتر بر روی دنیایی در فاصله ی ۵ میلیارد کیلومتری را نشان می دهند. این نوار از افق ناهموار پلوتو در ۸۰۰ کیلومتری شمال باختر فلاته ی اسپوتنیک تا کوهستان الادریسی (اَل-اِدریسی) بر لبه ی فلاته ی اسپوتنیک، و دشت های یخ زده ی آن را در بر دارد. برای دیدن این نوار در بالاترین وضوح ممکن، اینجا را بکلیکید و رویش زوم کنید. در ویدیوی زیر هم این نوار به روشنی نشان داده شده.

آلن استرن، سربازرس نیوهورایزنز از بنیاد پژوهشی جنوب باختر (SwRI) در بولدر کلرادو می گوید: »این عکس ها پنجره ای بسیار باکیفیت و خیره کننده از زمین شناسی پلوتو را به روی ما می گشایند. ما تا چند دهه پس از گذشتن از کنار بهرام و ناهید، هیچ نمایی با چنین کیفیتی از آن ها ندیدیم؛ ولی برای پلوتو هنوز پنج ماه هم از گذر از کنارش نگذشته که [گویی] روی آن نشسته ایم- در میان دهانه ها، کوه ها و پهنه های یخ زده اش! کارهای علمی که با این عکس ها می توانیم انجام دهیم باورنکردنی است.»


این فیلم از باکیفیت ترین نماهایی درست شده که فضاپیمای نیوهورایزنز به هنگام گذر ۱۴ ژویه ی ۲۰۱۵ از پلوتو گرفته بود. این عکس ها بخشی از رشته نماهایی هستند که تقریبا در زمان رسیدن به نزدیک ترین فاصله گرفته شدند و هر پیکسل آن ها ۷۷ تا ۸۵ متر را نشان می دهد- کوچک تر از نصف یک بلوک شهری روی سطح پلوتو. این عکس ها طیف گسترده ای از سطح های دهانه ای، کوهستانی، و یخ زده را در بر دارند و نه تنها به دانشمندان، بلکه به مردم عادی هم نماهایی با وضوح بسیار بالا از سطح پیچیده ی پلوتو را نشان می دهند.
 -------------------------------------------------
این عکس ها با دوربین تلسکوپی شناسایی برد بلند نیوهورایزنز (لوری، LORRI) و حدود ۱۵ دقیقه پیش از رسیدن به نزدیک ترین فاصله از پلوتو، و تنها ۱۷۰۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح آن گرفته شده اند. برای گرفتن آن ها از یک حالت رصدی نامعمول بهره گرفته شده: لوری به جای روش همیشگی "تنظیم و عکس گرفتن"، هر سه ثانیه یک عکس می گرفت و همزمان، دوربین زاویه گسترده ی رالف/چندطیفی (MVIC) هم از سطح نقشه بر می داشت. این شیوه ی تصویربرداری برای پرهیز از تار شدن تصاویر، نیاز به نوردهی های کوتاه تر از همیشه داشت.

این عکس های تازه شش برابر بهتر از نقشه ی سرتاسری پلوتو است که نیوهورایزنز تهیه کرده، و همچنین پنج برابر بهتر از بهترین عکس هایی که وویجر ۲ در سال ۱۹۸۹ از تریتون، پسرعموی پلوتو، که ماه سیاره ی نپتون است گرفته بود.

دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز انتظار دارند در چند روز آینده عکس های بیشتری از این مجموعه به دستشان برسد تا بخش های بیشتری از پلوتو را با این کیفیت ببینند.

دهانه های لایه ای و دشت های یخی: این یکی از باکیفیت ترین عکس هاییست که به تازگی از پلوتو دریافت شده و جزییات تازه ای از دشت های دهانه ای ناهموار و یخ زده ی پلوتو را نشان می دهد، از جمله لایه بندی دیواره ی درونی بسیاری از دهانه ها. ویلیام مک کینان، دستیار رهبر گروه زمین شناسی، ژئوفیزیک و تصویربرداری نیوهورایزنز از دانشگاه واشنگتن در سن لوییس می گوید: «دهانه های برخوردی دستگاه های حفاری طبیعتند، و این تازه ترین و باکیفیت ترین عکس ها از دهانه های بزرگ تر نشان می دهند که گویا پوسته ی یخی پلوتو، دستکم در برخی جاها، از لایه های جدا از هم درست شده. نگاه کردن به ژرفای پلوتو مانند نگاه کردن به گذشته ی زمین شناختی است که به ما کمک می کند تکه های تاریخ زمین شناسی پلوتو را کنار هم بچینیم.»- این عکس در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر
"سنگلاخ های" پلوتو: این هم یکی دیگر از باکیفیت ترین عکس های دریافتی از فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا است و نشان می دهد که چگونه فرسایش و گسلش این بخش از پوسته ی یخی پلوتو را دگرگون کرده و به شکل سنگلاخ های ناهموار در آورده.- این عکس در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر
واژه نامه:
NASA - New Horizons - Pluto - piano - digital recorder - crater - glacial terrain - planet - Earth - John Grunsfeld - Science Mission Directorate - Sputnik Planum - al-Idrisi - Alan Stern - Southwest Research Institute - SwRI - Venus - Mars - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera - MVIC - Triton - Neptune - moon - Voyager 2 - John Spencer - William McKinnon - Geology, Geophysics and Imaging - Badland - topography

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه