شاه ماهی یا نهنگ؟

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
NGC ۴۶۳۱ یا کهکشان نهنگ یک کهکشان مارپیچی در فاصله‌ی ۲۵ میلیون سال نوری زمین، در صورت فلکی شمالی و آموزش دیده‌ی سگان شکاری (تازی‌ها) است. این کهکشانِ لبه‌نما (یعنی از چشم انداز ما از لبه دیده می‌شود) از نظر بزرگی به پای راه شیری خودمان می‌رسد.
پیکره‌ی تاب خورده و گوِه-مانند آن از چشم برخی مانند یک شاه ماهی است و از دید برخی دیگر، همانند پیکره‌ی یک نهنگ.
این کهکشان بزرگ یک همدم کوچک بیضیگون با درخششی چشمگیر به نام NGC ۴۶۲۷ هم دارد که درست بالای هسته‌ی پرغبار و زردفامش دیده می‌شود.
در این چشم‌انداز چند کهکشان کوتوله‌ی کم نور هم به چشم می‌خورد که درون هاله‌ی NGC ۴۶۳۱ به سر می‌برند و همگی به تازگی یافته شده‌اند.
اخترشناسان پی برده‌اند که ساختارهای کم نور و کشیده‌ی پایین (و بالای) NGC ۴۶۳۱ در واقع دنباله‌های کِشندی پر از ستاره‌ای هستند که از یک کهکشان کوتوله به جای مانده‌اند. این کهکشان کوتوله که زمانی ماهواره‌ی NGC ۴۶۳۱ بوده، ۳.۵ میلیارد سال پیش نبرد نابرابری را با آن آغاز کرد و اکنون پس از چندین بار رویارویی، تنها همین دنباله‌های کشندی از پیکره اش به جا مانده.
مدل‌های کیهان‌شناختیِ پیدایش کهکشان‌ها وجود جریان‌های کشندی ستاره‌ای را حتی برای کهکشان‌های نزدیک هم پیش‌بینی کرده‌اند، از جمله شکل‌گیری راه شیری خودمان.
کهکشان نهنگ همچنین هاله‌ای از گاز داغ به پیرامون خود پدید آورده که در پرتوهای X می‌درخشد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:
واژه نامه:
NGC 4631 - spiral galaxy - constellation Canes Venatici - ege-on - galaxy - Milky Way - wedge - herring - Whale Galaxy - elliptical - NGC 4627 - core - tidal star stream - dwarf galaxy - galaxy formation - Milky Way

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

چه نمای بی نظیر و زیبایی رو میتونند ببینن ، ساکنین احتمالی هوشمندی که در کهکشان NGC ۴۶۳۱ زندگی میکنند ، در آسمون سیاره شون . حسودیم میشه به اونا ، واقعا بدشانسی محض است که انسان در دوره ای در زمین تکامل پیدا کرده که عملا تقریبا هیچ سحابی یا خوشه ستاره ای کروی یا کهکشانی اونقدر نزدبک به زمین نیست که بشه اون رو حتی در روز و یا حتی در شب اما با جزئیات در آسمان دید . شاید زمین اشتباهی راه شیری اومده اگه رفته بود ابر ماژلانی بزرگ الان داشتم به راه شیری بزرگ و به بازوهای پیچ خرده به دور هسته اش با لذت نگاه میکردم و ناراحت نبودم که ای داد بیداد هوا آلوده است یا طوفان ریزگرد شروع شده ، زیرا میدانستم هر اتفاقی هم که یبفته راه شیری چهره اش رو از من پنهون نخواهد کرد.
مــــــوفق و پایدار باشید.

یک ستاره در هفت آسمان

حق با شماست دوست عزیز
البته ساکنان نیمکره ی جنوبی به بدشانسی ما نیستند. اونها دستکم دو کهکشان -هر چند نامنظم و نه به این زیبایی- رو راحت در آسمونشون می بینند. من اگه چنین چیزی رو بالای سرم می دیدم، دیگه هیچوقت شب ها روی زمین رو نگاه نمی کردم!!!

با سپاس از توجه و مهر شما

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه