نمای دقیق تر از چاله های اسرارآمیز پلوتو

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا به هنگام گذر روز ۱۴ ژوییه از کنار پلوتو، با دوربین تلسکوپی خود بهترین تصاویری که تاکنون از الگوی پیچیده ها "چاله ها" روی بخشی از منطقه ی قلب-مانند پلوتو (ناحیه ی تامبا) دیده شده را گرفت. [نخستین بار اینجا درباره ی این چاله ها خواندید: * شگفتی دیگری از پلوتو: چاله هایی اسرارآمیز]

دانشمندان ماموریت بر این باورند که این چاله های رازگونه در اثر آمیزه ای از شکستگی های یخ و تبخیر پدید آمده اند. کمبود دهانه های برخوردی در این بخش هم دانشمندان را به این نتیجه رسانده که این چاله ها -با میانگین پهنای صدها متر و ژرفای ده ها متر- سن به نسبت کمی دارند. ترازبندی آن ها سرنخ هایی درباره ی جریان یخ و دادوستد نیتروژن و دیگر مواد گریزا (فرّار) میان سطح و جو به دانشمندان می دهد.

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این عکس بخشی از رشته تصاویری است که فضاپیمای نیوهورایزنز هنگامی که به فاصله ی ۱۵۴۰۰ کیلومتری پلوتو رسیده بود، تنها ۱۳ دقیقه پیش از آن که به نزدیک ترین فاصله برسد، با دوربین تلسکوپی شناسایی برد بلند خود (لوری، LORRI) از سطح این سیاره ی کوتوله گرفت. چارچوب کوچک روی عکس پلوتو بخشی از منطقه ی تصویربرداری شده را نشان می دهد که در گوشه ی جنوب خاوری ورقه ی یخی غول پیکر "فلاته ی اسپوتنیک" جای دارد. پهنای این چارچوب کوچک (که بزرگنمایی آن را در سمت راست می بینید) ۸۰ در ۸۰ کیلومتر است.

ساختار بزرگ حلقه-مانندی که نزدیک پایین، سمت راست عکسِ بزرگنمایی شده دیده می شود، و همچنین ساختار حلقه-مانند کوچک تر نزدیک پایین، سمت چپ، می توانند بازمانده های دهانه هایی باشند. یک چهارم بالا-چپ تصویر مرز میان ورقه ی یخی به نسبت هموارِ فلاته ی اسپوتنیک و این منطقه ی چاله-دار را نشان می دهد، با رشته ای از تپه ها که کمی به درون این "خط ساحلی" شگفت انگیز آمده اند.

واژه نامه:
NASA - New Horizons - pit - Pluto - heart - Tombaugh Regio - nitrogen - volatile - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - ice sheet - Sputnik Planum - crater - shoreline

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه