حباب صابون و هلال: دو همسایه با سرگذشتی متفاوت

این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
در سمت چپ این میدان دید تلسکوپی سحابی حباب صابون را می بینیم و در بالای سمت راست هم سحابی هلال را. هر دوی آن ها در واپسین گام زندگی یک ستاره درست شده اند. این ابرهای گاز و غبار در پهنه های پرستاره ی صفحه ی کهکشان راه شیری، در راستای صورت فلکی بلندپرواز ماکیان جای دارند.
سحابی هلال که به نام NGC ۶۸۸۸ هم شناخته می شود از پوسته ی بیرونی ستاره ی بزرگ و درخشان مرکز‌ی‌اش پدید آمده. این ستاره که یک ستاره ی ولف-رایه به نام WR ۱۳۶ است، دارد لایه ی بیرونی‌ خود را با بادهایی نیرومند به فضا پس می زند.
WR ۱۳۶ که همچنین دارد سوختش را با نرخی آتشین می سوزاند، در روزهای پایانی عمر کوتاهی به سر می برد که سرانجام با یک انفجار ابرنواختری تماشایی به پایان خواهد رسید.
سحابی حباب صابون که به تازگی (در سال ۲۰۰۸) یافته شده، به احتمال بسیار یک سحابی سیاره ای (سیاره نما) است و از پوسته ی بیرونی یک ستاره ی خورشید-سان پدید آمده. سرنوشت این ستاره ی کهنسال و نه چندان پرجرم تبدیل شدن به یک کوتوله ی سفید است که به آرامی سرد خواهد شد.
هر دوی این سحابی ها حدود ۵۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند ولی سحابی هلال با پهنای ۲۵ سال نوری، گسترده تر از سحابی حباب صابون است.

واژه نامه:
star - plane - Milky Way Galaxy - constellation Cygnus - Soap Bubble - Crescent Nebula - NGC 6888 - Wolf-Rayet - WR 136 - stellar wind - supernova - planetary nebula - white dwarf

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه