نمایی زیبا از فوران تاج خورشید

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
نگران نباشید! بلایی بر سر خورشید نیامده، تنها تاج آنست که دارد فوران می کند!
فضاپیمای خورشید-گرد سوهو (SOHO) تاکنون عکس های بیشماری از فوران رشته هایی گرفته که از سطح فعال خورشید بر می خیزند و با جدا شدن از آن، توده هایی غول پیکر از پلاسمای مغناطیسی را روانه ی فضا می کنند.
قرص خورشید در بخش درونی این عکس پوشانده شده و با عکس دیگری که همزمان در طیف فرابنفش از خورشید گرفته شده بود جایگزین شده. میدان دید تصویر بیش از دو میلیون کیلومتر را می پوشاند.
نخستین بار نشانه های این رویداد انفجاری که به نام فوران تاج خورشید یا CME شناخته می شود در دهه ی ۷۰ میلادی توسط فضاپیماها دیده شد، ولی این عکس زیبا که در سال ۲۰۰۲ گرفته شده، بخشی از پیشینه ی پرجزییاتی است که فضاپیمای همچنان فعالِ سوهو درباره ی رشد و دگرگونی CMEها گردآوری کرده.
اکنون که نزدیک بیشینه ی چرخه ی فعالیت خورشید به سر می بریم، به طور معمول هر هفته بیننده ی چند CME هستیم. CMEهای نیرومند می توانند تاثیر ژرفی بر آب و هوای فضا بگذارند و اگر یکراست رو به زمین باشند هم می توانند دردسرهایی جدی برای ارتباطات و شبکه های برق بیافرینند.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - Coronal Mass Ejection - CME - SOHO - magnetic - plasma - ultraviolet - solar activity cycle - space weather - planet

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه