به راه افتادن یک سایت اخترشناسی تازه و چندزبانه ویژه کودکان و نوجوانان

* از سوی بنگاه خبری "ملاقه ی فضایی" (Space Scoop) تارنمای تازه ای برای کودکان هشت سال به بالا راه انداخته شده که فرزندان شما را به کاوش و بررسی پدیده ها و تازه های کیهان و فضا فرا می خواند.
بنگاه Space Scoop توسط دو پروژه ی جهانی "شناخت گیتی" (EU-UNAWE) و "شناخت فضا" (SPACE-AWE) با همکاری چندین سازمان از جمله رصدخانه ی جنوبی اروپا (ESO) و بنیاد تلسکوپ فضایی (ESA/Hubble) گردانده می شود. هر یک از مقاله های این بنگاه در بردارنده ی خبرهایی درباره ی تازه ترین یافته های اخترشناسی به زبان کودکانه است و تصاویری خیره کننده نیز آن ها را همراهی می کند. هدف این برنامه ارضای حس کنجکاوی کودکان درباره ی کیهان، به اشتراک گذاردن هیجان یافته های نو با آن ها، و الهام بخشیدن به آن ها برای گسترش دانش-دوستی و شور و شوق یادگیری است.

این برنامه برآنست تا ذهنیت کودکان و نوجوانان در این باره که دانش یک موضوع کهنه و خسته کننده است را تغییر دهد. از همین رو تارنمای تازه ی آن نیز با طراحی چشم نواز و پرجنب و جوش، نگاره ها، عکس ها و نمادهای سرگرم کننده، تارنمایی درخور مخاطبان کم سن است.

همه ی مقاله های Space Scoop پس از بازبینی های آموزشی برای اطمینان از داشتن بالاترین کیغیت منتشر می شوند. این تارنما اکنون به ۲۴ زبان گوناگون (از جمله فارسی) در دسترس است. تارنما یک واژه نامه نیز درباره ی واژگان کیهانی دارد که در آن سرشت (ماهیت) اجرام اخترشناسی و معنای علمی اصطلاحات به زبانی ساده توضیح داده شده. البته این واژه نامه هنوز برای زبان فارسی راه اندازی نشده است.

نشانی سرراست این تارنما به زبان فارسی: www.spacescoop.org/fa

Space Scoop یک برنامه ی کاربردی (اپلیکیشن) نیز برای اندروید دارد که آن را می توانید از فروشگاه Google Play دریافت کنید.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Space Scoop - Universe Awareness - EU-UNAWE - Space Awareness - SPACE-AWE - ESO - ESA/Hubble - Android App - Google Play

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه