دم‌های زیبای دنباله‌دار کاتالینا

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
با آغاز سال ۲۰۱۶، دوربین های دوچشمی هم میهمانی برای سال نو دارند: دنباله دار کاتالینا (C/2013 US10) که اکنون دارد آسمان سپیده دمِ سیاره ی زمین را در جایی نزدیک ستاره ی آلفای صورت فلکی گاوران، ستاره ی پرنور "نگهبان شمال" (سماک رامح، ژوبین‌دار) می پیماید.
ولی در این تصویر موزاییکی تلسکوپی که در روز ۲۱ دسامبر گرفته شده دُم های زیبای این دنباله دار را در میدان دیدی به پهنای ۱۰ برابر ماه کامل می بینید. در پس زمینه، کهکشان های دوردست و ستارگان کم نور صورت فلکی دوشیزه به چشم می خورد.
دُم غباری دنباله دار که راستای مدارش را نشان می دهد، رو به پایین و سمت چپ چارچوب پس زده شده. دُم یونی آن هم رو به بالا و سمت راست کشیده شده. این دم که در اثر فشار باد خورشید از دنباله دار بیرون زده، راستای مخالف خورشید را نشان می دهد. تاثیر باد خورشید بر آن به اندازه ایست که از چند جا آن را برآشفته است. [خواندید: * توفان مغناطیسی در دُم دنباله دار کاتالینا]
دنباله دار کاتالینا در کنار ستاره ی نارنجی فام نگهبان شمال در شب ۱ ژانویه
تصویر در اندازه ی بزرگ تر- منبع: spaceweather
این میهمان که از ابر اورت آمده و اکنون دوباره دارد به آنجا بر می گردد، در ۱۷ آنویه ی ۲۰۱۶ نزدیک ترین رویارویی‌اش با زمین را انجام خواهد داد و از فاصله ی ۱۱۰ میلیون کیلومتری زمین خواهد گذشت. در آن هنگام، آن را کنار ستارگان پرنور دسته ی ملاقه ی صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) خواهیم دید.

تلگرام یک ستاره در هفت آسمان: https://telegram.me/onestar_in_sevenskies

 واژه نامه:
Comet Catalina - binoculars - C/2013 US10 - planet - Earth - Arcturus - alpha star - Bootes - tail - full moon - galaxy - constellation Virgo - dust tail - ion tail - Sun - solar wind - Oort Cloud - star - Big Dipper

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه