نمای رنگی و باکیفیت از کوه یخ‌فشان پلوتو

* این باکیفیت ترین نمای رنگی از یکی از دو یخ‌فشان احتمالی روی سطح پلوتو است و دانشمندان همکار در ماموریت نیوهورایزنز ناسا، آن را با بهره از داده هایی که فضاپیمای نیوهورایزنز در ژوییه ی ۲۰۱۵ گرد آورده بود درست کرده اند.

کوه رایت در نمایی رنگی. تصویر بزرگ تر
گروه نیوهورایزنز این ساختار را به افتخار برادران رایت، به نام غیررسمی "کوه رایت" (Wright Mons) نامیده اند. این کوه که یک گودی در ستیغش دارد، با پهنای ۱۵۰ کیلومتر و بلندی ۴ کیلومتر ساختاری غول پیکر است که اگر به راستی یک آتشفشان یخی (یخ‌فشان) باشد، بزرگ ترین نمونه از چنین ساختاری خواهد بود که تاکنون در بخش بیرونی سامانه ی خورشیدی شناسایی شده.

گفتنی است که کوه های پهناور با یک گودی در نوکشان در همه جای سامانه ی خورشیدی یافته شده، از جمله آتشفشان سپری بزرگ "مونا لوآ" روی سیاره ی زمین و کوه غول پیکر المپوس روی سیاره ی بهرام

کوه رایت یک همسایه ی دیگر هم به نام کوه پیکار (Piccard Mons) دارد. دانشمندان نیوهورایزنز یادآوری می کنند که همانندی این دو کوه با آتشفشان های بزرگ سپری (shield volcano) نشان می دهد که احتمالا یخ‌فشان هایی غول پیکرند که زمانی یخ های درون این دنیای سرد و دوردست را به بیرون فوران می کرده اند.

دانشمندان ماموریت از پراکندگی مواد سرخ رنگ در تصویر شگفت زده شده و در پی یافتن دلیل گسترده نبودن آن ها هستند. نکته ی پرسش برانگیز دیگر اینست که تنها یک دهانه ی برخوردی روی خود کوه رایت دیده شده، این نشان می دهد که سطح اینجا (به همراه بخشی از پوسته ی زیرین) به نسبت جوان است و تازه شکل گرفته. این به نوبه ی خود نشانگر آنست که کوه رایت تا همین اواخر هم از نظر آتشفشانی فعال بوده است.

این چشم انداز از پیوند عکس هایی درست شده که دوربین شناسایی برد بلند نیوهورایزنز (لوری، LORRI) در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ از فاصله ی حدود۴۸۰۰۰ کیلومتری گرفته بود. این عکس ویژگی هایی به کوچکی ۴۵۰ متر را نشان می دهد. رنگ های تصویر از داده های رنگی سیر شده ای که دوربین نور دیدنی چندطیفی رالف (MVIC) از فاصله ی ۳۴۰۰۰ کیلومتری گردآورده بود به دست آمده و وضوحی نزدیک به ۶۵۰ متر بر پیکسل دارد. پهنای کل این چشم انداز ۲۳۰ کیلومتر است.
جایگاه کوه رایت روی پلوتو. تصویر بزرگ تر
در همین زمینه: * یافتن کوه هایی روی پلوتو که به احتمال بسیار "یخ‌فشان" هستند
-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Ice Volcano - Pluto - NASA - New Horizons - cryovolcanoe - Wright Mons - Wright brothers - volcano - solar system - Mauna Loa - Olympus Mons - Mars - Piccard Mons - impact crater - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera - MVIC

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه