وقتی نقشه خیابان های شهر بر پهنه آسمان نقش می بندد!

* زمستان است و در شمالی ترین و سردترین مناطق می توان ستون های بلندی از نور را دید که شب ها از زمین به آسمان کشیده شده اند.

ستون آفتاب در بیشتر جاهای زمین می تواند دیده شود، ستونی از نور که در اثر بازتاب نور خورشید توسط بلورهای یخیِ تخت موجود در لایه های بالایی جو که پرپرزنان پایین می آیند پدید می آید و به نظر می رسد از خورشید رو به آسمان برافراشته شده.

بلورهای یخ در شرایط معمولی پیش از رسیدن به زمین بخار می شوند. ولی اگر شرایط هوا [در سطح زمین] یخبندان باشد، بلورهای یخ تخت شناور می توانند در نزدیکی سطح زمین هم شکل بگیرند و گونه ای برف سبک پدید آورند، چیزی که گاه به نام مه بلوری شناخته می شود. این بلورهای یخی سپس می توانند نور چراغ های روی زمین را باز بتابانند و ستون هایی از نور بسازند که چندان بی شباهت با ستون آفتاب نیست [یعنی به جای نور خورشید، از نور چراغ های زمینی ستون بسازند- م].
شیوه ی پدید آمدن ستون نور از روشنی یک لامپ
در روز ۱۲ ژوئن، میا هیکیلا در شهر ائورای فنلاند به بالای سرش نگاه کرد و چیزی باورنکردنی دید. وی می گوید: «نقشه ی خیابان های محله ی کائوتوا بر دل آسمان افتاده بود!»

هیکیلا عکس زیر را از چیزی که دید گرفت:
نفشه ی یکی از محله های شهری در فنلاند- سمت راست: نسخه ی چاپی- سمت چپ: نسخه ی آسمانی! نمای سمت چپ در اندازه ی بسیار بزرگ

وی توضیح می دهد: «این درست نقشه ی نوری و وارونه شده ی محله ی کائوتوا در شهر ائورا بود که توسط ستون های نور در آسمان کشیده شده بود.»

بیشتر مردم ستون های نور را از پهلو می بینند، به گونه ای که از چشم آن ها مانند منارهایی روشن دیده می شود [مانند چیزهایی که تاکنون در این وبلاگ دیده اید-م]، ولی هیکیلا در میان دسته ای از ستون ها ایستاده بود که از چراغ های شهر سر به آسمان برافراشته بودند. او هنگامی که بالای سرش را نگاه کرد نوک این ستون ها را دید که رد روشنی از خیابان ها بر آسمان انداخته بودند.

در چارچوب سمت راست می توانید نقشه ی چاپی این خیابان ها را در کنار نقشه ی آسمان ببینید. نکته ی جالب اینجاست که نسخه ی آسمان از نسخه ی چاپی هم بهتر است زیرا تازه ترین تغییرات چشم انداز شهر را می نمایاند و در واقع "به روزتر" است!

این عکس ها نخستین بار در نشریه ی Tähdet JA avaruus منتشر شده بودند.
به طور معمول ستون های نور از پهلو دیده می شوند. درباره ی این عکس بخوانید: * ستون های نور بر فراز فنلاند

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ice crystal - light pillar - Mia Heikkilä - Eura - Finland - Kauttua - Tähdet JA avaruus

منبع: spaceweather و apod

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه