ذرات روان روی سطح پلوتو

* دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز ناسا با پیوند داده های دو تا از دستگاه های فضاپیما این تصویر همنهاده را از سطح بخشی از پلوتو آفریده اند. این بخش به طور غیررسمی به نام "سرزمینه ی وایکینگ" (Viking Terra) شناخته می شود.
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (۵.۱ مگ)
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر(۵.۵۶ مگ)
از جمله ی داده هایی که این چشم انداز را آفریده اند عکس هاییست که دستگار تصویرگر شناسایی برد بلند فضاپیما (لوری، LORRI) در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ از فاصله ی حدود ۴۹۰۰۰ کیلومتری گرفته بود و ویژگی هایی به کوچکی ۴۸۰ کتر را نشان می دهند. داده های رنگی سیر شده ی دوربین نور دیدنی چندطیفی رالف (MVIC) هم سپس به این عکس ها افزوده شده. این داده ها که حدود ۲۰ دقیقه پس از عکس های لوری، از فاصله ی ۳۴۰۰۰ کیلومتری گردآوری شده بودند، وضوحی نزدیک به ۶۵۰ متر بر پیکسل دارند. گستردگی سرتاسر این نما ۲۵۰ کیلومتر است.

از ویژگی هایی که برای دانشمندان جالب بود می توان به یخ های روشن متانی اشاره کرد که بر روی لبه ی بسیاری از دهانه ها انباشته شده؛ توده های تولین سرخ تیره (ذرات ریز دوده-مانندی که از واکنش های متان و نیتروژن جو پدید آمده) در مناطق پست، مانند کف دهانه ها؛ و لایه بندی هایی بر روی رویه ی صخره های شیبدار و دیواره ی دهانه ها.

در جاهایی که این مواد سرخ فام بیشترین ضخامت را دارند و سطح هموار دیده می شود، به نظر می آید که مواد به درون برخی از کانال ها و دهانه ها روان شده اند. به گفته ی دانشمندان، ته‌نشست های تولین با چنین ضخامتی معمولا در مقیاس های بزرگ جابجا و روان نمی شوند، بنابراین چیزی که به روان شدن این ها انجامیده، یا جریان های یخی زیرشان است که آن ها را هم با خود جابجا کرده، یا بادهاییست که روی پلوتو می وزد.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - New Horizons - Pluto - Viking Terra - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera - MVIC - methane - crater - tholin - soot - nitrogen

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه