هشدار ناسا: "سیاره ۹" هنوز تنها یک نظریه است

* این خبر که سیاره ای به جرم حدود ۱۰ برابر زمین می تواند در ورای نپتون به گرد خورشید در چرخش باشد آشوب و هیجانی باورنکردنی در میان دانشمندان و مردم عادی به پا کرده.

ولی آرام باشید- هیچ سیاره ای تاکنون یافته نشده. در ویدیویی که ناسا منتشر کرده، جیم گرین، مدیر بخش دانش سیاره ای ناسا هشدار می دهد که هنوز برای اعلام خبرِ نُه-سیاره ای شدنِ (دوباره ی) سامانه ی خورشیدی بسیار زود است.

گرین در این ویدیوی ۲ دقیقه و ۳۶ ثانیه ای می گوید: «بی شک اندیشه ی یک سیاره ی تازه برای من به عنوان یک دانشمند سیاره ای هیجان انگیز است، و فکر کنم برای همه اینگونه باشد. ولی این به معنای دیده شدن یک سیاره ی تازه نیست. هنوز بسیار زود است که با اطمینان درباره ی وجود چیزی به نام "سیاره ی X" بگوییم.»

"سیاره ی ۹" نامیست که دانشمندان به یک سیاره ی فرضی داده اند که -اگر وجود داشته باشد- با فاصله ای حدود ۲۰ برابر نپتون به گرد خورشید می چرخد؛ یعنی جایی در کمربند کویپر که ناحیه ای پر از اجرام یخی و کوچک است و پلوتو هم در آن جای دارد.

پیش بینی وجود سیاره ی ۹ در پژوهشنامه ای مطرح شد که روز چهارشنبه، ۲۰ ژانویه انتشار یافت. این پژوهشنامه می گوید که حرکت نامعمول برخی از اجرام شناخته شده در کمربند کویپر می تواند به دلیل وجود یک سیاره ی بزرگ باشد. [خبرش را اینجا خواندید: * کشف نشانه هایی از وجود سیاره شماره ۹ در منظومه خورشیدی]

ولی این کجا و دیده شدنِ مستقیم کجا؟ این پیش بینی بر پایه ی مدل هایی از سامانه ی خورشیدی انجام شده که با بهره از داده های رصدی پدید آمده اند ولی به ستاره شناسان اجازه می دهند تا اجرام احتمالیِ دورتر از چیزهای دیده شده را جستجو کنند.

گرین در ویدیو می گوید: «مقاله ی ۲۰ ژانویه در آسترونومیکال جورنال اشتیاق ما در کاوش های سیاره ای را برانگیخته و به بحث و گفتگویی دامن زده که بخشی از روند علمی است. همه چیز بسته به آغاز فرآیندیست که بتواند به یافته هایی هیجان انگیز بیانجامد.»
نمایی از این ویدیو که جیم گرین، مدیر بخش دانش سیاره ای ناسا در آن درباره ی خبر یافته شدن شواهد
سیاره ی ۹ هشدار می دهد
ستاره شناسان گفته اند اگر این سیاره به راستی وجود داشته باشد، پیدا کردنش با تلسکوپ سوبارو در هاوایی که برای یافتن دیگر اجرام دورست سامانه ی خورشیدی به کار می رود به نسبت ساده خواهد بود. به گفته ی آنان یک پیمایش چند ماهه ی آسمان در ناحیه ای که احتمال می رود سیاره آن جا باشد می تواند شواهد دیداری از وجود آن به دست دهد.

ولی این احتمال هم هست که سیاره ی ۹ وجود نداشته و دلیل واقعی حرکت نامعمول آن اجرام کمربند کویپر چیز دیگری باشد. نتیجه هر چه باشد، به گفته ی جیم گرین، از همان آغاز به آگاهی مردم خواهد رسید.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - Earth - Neptune - NASA - Jim Green - solar system - Planet X - Planet Nine - Kuiper Belt - Pluto - Astronomical Journal - Subaru Telescope

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه