نوارهای آبی جو پلوتو

* این پُر-وضوح ترین نمای رنگیست که تاکنون از لایه های ریزگرد جوی پلوتو به دست آمده.

به باور دانشمندان، این ریزگرد یک مه‌دود فوتوشیمیایی است که از واکنش نور خورشید با متان و دیگر مولکول های جو پلوتو، و تولید شدن آمیزه ی پیچیده ای از هیدروکربن ها مانند استیلن و اتیلن پدید آمده. این هیدروکربن ها به هم چسبیده و ذراتی کوچک، به اندازه ی جزیی از یک میکرومتر می سازند که با پراکندن نور آبی خورشید، همین هاله ی آبی فام و درخشانی که در این تصویر می بینیم را پدید می آورند.
این ذرات ریزگرد به هنگام پایین آمدن در جو، چندین لایه ی افقی به گستردگی صدها کیلومتر را به گرد پلوتو پدید می آورند. این لایه ها تا فرازهایی بیش از ۲۰۰ کیلومتر نیز ادامه دارند.

چیزهای دیگری هم هستند که زیبایی این تصویر را کامل کرده اند: کوه های لبه ی پلوتو (سمت راست، نزدیک جایگاه ساعت ۴)، ساختارهای سطحی درست کنار لبه ی سمت راست، و پرتوهای شفقی یا نیمتابی (سایه های تیره ی انگشت-مانند رو به چپ) که دستاورد تابش آفتاب از پشت پستی-بلندی های سطح پلوتو هستند.

این تصویرِ پرداخته (پردازش شده) با رنگ های تقریبا طبیعی، از پیوند چهار عکس همه-طیفی یا پانکروماتیکِ دوربین شناسایی برد بلند (لوری، LORRI) با داده های فیلتر چهاررنگی دوربین نور دیدنی چندطیفی رالف (MVIC) به دست آمده. همه ی این عکس ها و داده ها توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ گردآوری شدند. خورشید از سمت راست بر چشم انداز تابیده؛ و هر پیکسل تصویر در اندازه ی اصلی هم ارز ۱ کیلومتر است.

درباره ی ریزگردهای جو پلوتو اینجا بیشتر بخوانید: * خیره کننده: تصویر پلوتو از سمت شب آن، جو پر از غبارش را می نمایاند

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pluto - haze - panchromatic - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera - MVIC - NASA - New Horizons - sun - photochemical - methane - molecule - hydrocarbon - acetylene - ethylene - crepuscular ray - topographic

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه