نماد سرخ والنتاین در آسمان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
آیا ممکن است یک ابر عاشق یک کوه شود؟
شاید نه، ولی در روز والنتاینی مانند امروز، دلدادگان می‌توانند نمادهای قلب-مانند را در هر جایی ببینند، حتی اگر واقعا چنین نمادی در کار نباشد.
قلبی که اینجا می‌بینید و یک پدیده‌ی پارادولیای گذرا ایجاد کرده، در حقیقت یک ابر عدسیگون است که در بامداد یکی از روزهای ژوییه‌ی سال ۲۰۱۵ بر فراز پارک ملی کوه کوک در نیوزیلند دیده شد.
ویدیوی دور تندی که به همراه این عکس گرفته شده نشان می‌دهد که این ابر تقریبا ایستا و ثابت بود ولی کم کم بادهای پیرامونش همچنان که آن را می‌لرزاندند، جابجایش کردند [به ویژه از ثانیه‌ی ۳۳ به بعد را ببینید- م].
سرخی رنگ ابر به این دلیل است که خورشید داشته از پشت افق سمت راست طلوع می‌کرده و از دید بیننده‌ی این سو، ابرها به رنگ سرخ در آمده‌اند.
ابرهای عدسیگون (یا عدسی‌وار) پدیده‌هایی کمابیش کمیابند ولی می‌توانند در هوایی که از روی نوک یک کوه می‌گذرد شکل بگیرند. با سرد شدن هوایی که از کوه بالا می رود، و گذشتن آن از نقطه‌ی شبنم، بخار آبی که در هواست و با آن جابجا می‌شود چگالیده شده و قطره‌های آب می‌سازد [تشکیل ابر]. و این گاهی می‌تواند به پیدایش گیژاوها یا Eddyهای عمودی بیانجامد که به جای یک ابر معمولی، یک ابر عدسیگون پدید آورند.
این دورنمای شگفت‌انگیز چنان تصویربردار را افسون کرده بود که نتوانست به موقع به صبحانه‌اش برسد!!
ویدیویی که گفتیم را اینجا می بینید:
 اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Valentine's Day - heart - pareidolia - lenticular cloud - Mount Cook National Park - New Zealand - Sun - eddy - dew point - droplet - videographer - breakfast

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه