کمان کهکشان بر فراز برج‌های سنگی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این پهنه ی شگفت آور جای بیگانه ای نیست، همین جا روی زمین خودمان است.
در جلوی چشم انداز، برج های پیناکلز (Pinnacles) را می بینیم، سازندهای سنگی نوک تیز و شگفت انگیز پارک ملی نامبونگ در استرالیای باختری. این برج های خوش‌نمای سنگ آهکی که به اندازه ی هیکل یک انسانند، از صدف های دریایی باستانی پدید آمده اند ولی این که چگونه این پیکره را یافته اند هنوز ناشناخته است.
در پس زمینه ی چشم انداز، درست پشت ستیغ برج مرکزی هلال تابناک ماه دیده می شود. روشنایی وهم‌انگیزی که ماه را در بر گرفته نور برجگاهی (دایره البروجی) است که در اثر بازتاب نور خورشید توسط ذرات غبار میان سیاره های سامانه ی خورشیدی پدید آمده.
نوار مرکزی کهکشان راه شیری در بالای چارچوب کمان زیبایی ساخته. ستارگان و سحابی های نام آشنای بسیاری هم در آسمان پس زمینه به چشم می خورند.
این نمای گسترده ی ۲۹-تکه در ماه سپتامبر گذشته و با یک برنامه ریزی دقیق برای نشان دادن چندین پدیده گرفته شد، از جمله ماه، برج های سنگی، و سایه هایشان که از نور مهتاب پدید آمده. هر چند که افزوده شدن تابش نیرومند نور برجگاهی غافلگیری دلپذیری را برای عکاس رقم زد.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Earth - Pinnacles - rock spire - Nambung National Park - Western Australia - sea shell - limestone - crescent - Moon - zodiacal light - reflect - planet - Solar System - Milky Way Galax - star - nebula - panorama

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه