زیبارویی که اغلب نادیده گرفته می شود

این تصویر در دو اندازه ی بزرگ- بزرگ تر (۳.۸ مگ)
در این تصویر کهکشان مارپیچی NGC ۹۸۶ در صورت فلکی کوره را می بینیم. این کهکشان که در سال ۱۸۲۶ توسط ستاره شناس اسکاتلندی، جیمز دانلوپ یافته شد، به دلیل نزدیک بودن به خوشه ی کهکشانی پرجمعیت و پرآوازه ی "کوره" کمتر پیش می آید که موضوع عکاسی باشد. ولی این شرم آور است زیرا NGC ۹۸۶ نه تنها یک جرم علمی برجسته است، بلکه بسیار هم زیباست.

این کهکشان حدود ۵۶ میلیون سال نوری از ما دور است و تقریبا درست از بالا، یا به قول اخترشناسان، از روبرو دیده می شود (یک کهکشان رونماست). این به ما اجازه می دهد بازوهای اصلی مارپیچی آن را ببینیم و یک ساختار میله-مانند از ستارگان و گرد و غبار را هم در آن شناسایی کنیم. این کهکشان به دلیل داشتن همین ساختار میله ای به عنوان یک کهکشان مارپیچی میله ای رده بندی شده.

پیمایش های اخترشناختی نشان داده که حدود دو سوم همه ی کهکشان های مارپیچی دارای یک میله [در مرکزشان] هستند، از جمله راه شیری. از همین رو NGC ۹۸۶ جایگاهی مناسب برای بررسی ساختار کهکشان ها و آشنایی بیشتر با کهکشان خودمان - که بررسی‌اش برای ما که درونش هستیم دشوار است- به شمار می آید.

این تصویر بخشی از برنامه ی "گوهرهای کیهانی ESO" است و در آن از داده های دستگاه FORS (طیف نگار کاهنده ی کانون با پراکنش کم) بر روی تلسکوپ وی‌ال‌تی بهره گرفته شده. برنامه ی گوهرهای کیهانی ESO یک نوآوری پیشگامانه برای تهیه ی عکس های اجرام جالب، فریبنده و یا از نظر دیداری گیرا با بهره از تلسکوپ های رصدخانه ی جنوبی اروپا، برای هدف های آموزشی و دسترسی همگانی است. در این برنامه، زمان هایی از تلسکوپ های بهره گرفته می شود که آن زمان ها برای رصدهای علمی کاربردی ندارد. همه ی داده های گرد آمده می توانند برای هدف های علمی هم مناسب باشند، و با ورود به بایگانی علمی ESO، در دسترس همه ی اخترشناسان قرار خواهند گرفت.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
spiral galaxy - NGC 986 - constellation of Fornax - The Furnace - James Dunlop - Fornax Cluster - face-on - barred spiral galaxy - bar - Milky Way

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه