پس از ۱۰۰ سال انتظار، سرانجام امواج گرانشی به دام افتادند

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
امواج گرانشی به طور مستقیم یافته شدند.
این امواج در ماه سپتامبر گذشته، همزمان توسط هر دو آشکارساز رصدخانه ی امواج گرانشی با تداخل سنج لیزری (LIGO، لیگو) که در واشنگتن و لوییزیانا بر پا شده اند شناسایی شده و خبرش امروز اعلام شد.

پس از بررسی ها و بازبینی های چندین باره و دامنه دار، سرانجام دانشمندان امروز این دستاورد را با امتیاز "۵ سیگما" (بالاترین امتیاز در یافته های علمی) در نشستی خبری به آگاهی همگان رساندند.

این امواج گرانشی با اندازه ای بسیار نزدیک به مقدار چشمداشتی، در پی ادغام دو سیاهچاله که در یک مارپیچ مرگ به یکدیگر نزدیک می شدند گسیلیده شد. سیاهچاله ی تازه ای که از آن دو شکل گرفت در یک لحظه، لرزشی سریع به وجود آورد که روی زمین نیز حس شد.

این یافته ی تاریخی که آلبرت انیشتین ۱۰۰ سال پیش آن را پیش بینی کرده بود، تاییدیست بر شناخت بنیادین بشر از گرانش و فیزیک پایه. و نکته ی دیگر این که، سرراست ترین تایید از وجود سیاهچاله ها نیز بود.

در بخش بالای تصویری که اینجا می بینید و در واقع یک برداشت هنری است، دو سیاهچاله ی ادغام شونده را می بینید. پایین تصویر، سیگنال هایی نشان داده که که به مدت ۰.۳ ثانیه توسط هر دو آشکارساز لیگو دریافت شدند (هر کدام به یک رنگ).

اکنون رصدخانه ی لیگو بهینه سازی شده و انتظار می رود در آینده یافته های بیشتری از امواج گرانشی برایمان به ارمغان بیاورد. شاید یافته های آینده هم از سوی لیگو و هم از سوی آشکارسازهای دیگر نه تنها مهر تاییدی بر سرشت شگفت انگیز این سنجش ها بزنند، بلکه نویدبخش راه تازه ای برای دیدن و کاوش کیهان نیز باشند.

در اینجا ویدیویی را می بینید که بنیاد فناوری ماساچوست (ام آی تی) در باره ی این خبر منتشر کرده:

-------------------------------------------------
لگرام یک ستاره در هفت آسمان:
واژه نامه:
charge - electromagnetic radiatio - gravitational radiation - gravitational wave - Earth - LIGO - Hanford Observatory - interferometer
منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

ناشناس

اگر ما بتوانیم این سیاهچاله را به صورت لاپلاسکوپی از درون به بیرون پیچش دهیم خواهیم دید که گرانشی عظیم رو به سطح ایجاد گشته به طوری که با جمع کردن انها در یک نقطه به صورت گرانش به رو به بالا عبور جریان فوق تحتانی را شنود کنیم . حالا ای لشکر صاحب زمان اماده باش اماده باش . جانم فدای رهبر و تا زند ام رزمنده ام و شهدای مدافع حرم را ببین .

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه