بالاترین، بلندترین، و نزدیک ترین جای زمین به ستارگان

اندازه ی بزرگ تر هر یک از این سه تصویر: چارچوب چپ- چارچوب میانی در این پیوند- چارچوب راست
دوستداران زمین شاید بتوانند در چارچوب سمت چپ این نمای سه تکه، بلندترین کوه این سیاره، یعنی کوه اورست در رشته کوه هیمالیا را بشناسند. این سه عکس، چشم اندازهایی از "جهان در شب" را نشان می دهند. ستیغ اورست که ابرها آن را در بر گرفته اند، ۸۸۴۸ متر (۲۹۰۲۹ پا) از سطح دریا بالاتر است.

در چارچوب میانی، رد ستارگان بر فراز آتشفشان موناکیا در جزیره ی هاوایی را می بینیم. ستیغ این کوه که با چندین رصدخانه آراسته شده، ۴۱۶۸ متر بالاتر از سطح دریاست ولی اگر از پایه اش که زیر سطح اقیانوس است اندازه بگیریم، بلندیش به بیش از ۱۰ هزار متر می رسد که با این حساب می توان آن را بلندترین کوه زمین از پایه تا ستیغ دانست.

در چارچوب سمت راست، زیر کمان کهکشان راه شیری، کوه چیمبورازو از رشته کوه آند در کشور اکوادور را می بینیم.
آتشفشان چیمبورازو به عنوان بلندترین کوه استوایی، دارای ستیغی ۶۲۶۸ متر بالاتر از سطح دریاست. ولی از آنجایی که پیکره ی سیاره ی چرخان ما یک کره ی پَخت است، یعنی در دو قطب پهن شده و در استوا بیرون‌زدگی دارد (شکم داده است)، قطر استواییش بیش از قطر آن از قطب تا قطب است.

کوه چیمبورازو تقریبا روی بزرگ ترین برآمدگی استوایی زمین جای دارد و از همین رو ستیغ آن را می توان دورترین نقطه ی سطح سیاره از مرکز دانست که نسبت به ستیغ اورست، بیش از ۲۰۰۰ متر از مرکز زمین دورتر است.
البته این را به این گونه هم می توان بیان کرد: ستیغ چیمبورازو نزدیک ترین جای سیاره ی زمین به ستارگان است.
-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - Earth - Himalaya - Mount Everest - star - Mauna Kea - Ande - Chimborazo - Ecuador - oblate spheroid - equatorial diameter - equatorial bulge

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه