زنجیره کلان‌شهری آمریکا از ایستگاه فضایی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این چشم انداز شگفت آور نمای فضایی و شبانه ی ساحل شمال خاوری آمریکا را می بینید. آیا می توانید تنها از روی روشنایی های شبانه جای آشنایی را در آن شناسایی کنید؟
این نباید کار چندان سختی باشد زیرا چندین شهر بزرگ و پرجمعیت در آن دیده می شود، از جمله (از راست به چپ) نیویورک، فیلادلفیا، بالتیمور، واشنگتن، ریچموند و نورفولک [تصویر دوم را ببینید]. بوستون هم یکی از شهرهای این زنجیره ی کلان‌شهری (مگالوپولیس) شمال خاوری آمریکا است ولی در این تصویر نمایانده نشده.
این عکس در سال ۲۰۱۲ از درون ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) گرفته شده بود. در پیش‌زمینه ی تصویر دو فضاپیمای باری روسی با صفحه های خورشیدی بزرگشان را می بینیم که در کنار ایستگاه پهلو گرفته اند.
این زنجیره ی کلان‌شهری حدود ۲۰ درصد از جمعیت آمریکا را در خود جا داده ولی تنها نزدیک به ۲ درصد از خاک این کشور را در بر دارد. حدود ۱۰ درصد از بزرگ ترین شرکت های جهان دفتر مرکزی خود را در این ناحیه که به نام راهروی شمال خاور (NEC) هم شناخته می شود و بخشی از ساحل خاوری آمریکاست برپا کرده اند.
به نظر می رسد پیوستگی نزدیک این روشنایی ها مایه ی افزایش اعتبار یکی از پیش بینی های دهه ی ۱۹۶۰ است که می گفت سرتاسر این زنجیره سرانجام به یک شهر یکپارچه تبدیل خواهد شد.
-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
USA - New York - Philadelphia - Baltimore - Washington - Richmond - Norfolk - Boston - megalopolis - International Space Station - cargo ship - solar panel - Northeast Corridor - Eastern Seaboard - NEC

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه