کامیون غول‌پیکر یک رصدخانه

این تصویر در دو اندازه ی دیگر: بزرگ (۴.۷ مگ)- بزرگ تر (۱۰.۱ مگ)
شاید با دیدن این عکس از خود بپرسید کامیون چه ربطی به اخترشناسی دارد. خوب، این یک کامیون معمولی نیست- یک بارکش رصدخانه ی آلما است!

این کامیون با ۲۰ متر درازا، ۱۰ متر پهنا، ۶ متر بلندی و ۲۸ چرخ، یکی از دو وسیله ی نقلیه ی سفارشی-ساخته است که برای جابجایی ۶۶ آنتنِ آرایه ی بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (آلما، ALMA) به کار می روند. آرایه ی آلما از جایگاه خود در ۵۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا، در بیابان بلند آتاکامای شیلی، با فراهم آوردن دیدگاهی بیمانند از کیهانِ کم‌دما (طول موج بلند)، به اخترشناسان اجازه می دهد تا شیوه ی پیدایش ستارگان را با جزییاتی بی سابقه بررسی کنند.

این کامیون ها -این یکی به نام لور (Lore) و دیگری به نام اوتو (Otto)- هر یک از آنتن ها را در جاده ای ۲۸ کیلومتری از منطقه ی ساخت آن ها در ۳۰۰۰ متری بالای سطح دریا، به جایگاه اصلی تلسکوپ، یعنی حدود ۲۰۰۰ متر بالاتر جابجا می کنند. از  آنجایی که آرایه ی آلما برای هر یک از حالت های رصدی نیاز به پیکربندی و آرایش متفاوتی از آنتن هایش دارد، این کامیون ها برای چینش دوباره ی آنتن ها در پیکربندی های گوناگون نیز به کار می روند.
هر کامیون ۲۸ چرخ دارد- تصویر بزرگ تر

هر یک از این آنتن ها بیش از ۱۰۰ تُن وزن دارد. خود این کامیون ها نیز بدون بار، هر کدام وزنی برابر با ۱۳۰ تُن دارند. برای کشیدن چنین وزنی، لور و اوتو هر یک به دو موتور دیزل با توان ۷۰۰ اسب بخار (۵۰۰ کیلووات) و دو مخزن سوخت ۱۵۰۰ لیتری مجهز شده اند. بیشینه ی سرعت آن ها (بدون بار) ۲۰ کیلومتر بر ساعت، و با بار، ۱۲ کیلومتر بر ساعت است.

بارکش های آلما نه تنها ستبر و پرقدرتند، چنان چه شایسته ی کار در چنین شرایط خشنی است، بلکه دستگاه هایی ظریف و دقیق نیز هستتند، به گونه ای که می توانند یک آنتن بزرگ را با دقتی میلیمتری در جایگاهِ خواسته شده بگذارند.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
truck - ALMA - transporter - antenna - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array - Chile - Atacama Desert - star - Lore - Otto

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه