نبرد یک میلیاردساله دو کهکشان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در گوشه ی پایین، سمت چپ این چشم انداز کیهانی، کهکشان مارپیچی ام۸۱ را در میان بازوان مارپیچی آبی فامش می بینیم. در گوشه ی بالا، سمت راست هم کهکشان نامنظم ام۸۲ یا کهکشان سیگار با ابرهای سرخ فام گاز و غبارش به چشم می خورد.
این دورنمای خیره کننده دو کهکشان غولپیکر را نشان می دهد که در کشاکشی گرانشی قفل شده اند، نبردی که یک میلیارد سال پیش آغاز شده و هر دور (راند) آن صد میلیون سال به درازا می کشد.
در هر یک از دورها، گرانش یکی از کهکشان ها تاثیر شگرفی بر دیگری می گذارد. در تازه ترین دور، گرانش ام۸۲ امواج چگالی‌ای در ام۸۱ پدید آورد که به افزایش ستاره زایی در بازوان مارپیچی آن انجامیده. ولی ستاره زایی ها و برخود میان ابرهای گازو غبار که ام۸۱ در ام۸۲ پدید آورد آنچنان آتشین و خشونت بار بود که این کهکشان (ام۸۲) را به تابش پرتوهای X واداشته.
ما از روی زمین، این نبرد کیهانی را از پشت یک سحابی به نام "سحابی شار یکپارچه" می بینیم، مجموعه ای کم شناخته شده از ابرهای افشان گاز و غبار در خود کهکشان راه شیری. این ابرها بخشی از ابرهای کم نور ولی فراگیرِ غبار میان‌ستاره ای هستند که بر فراز صفحه ی کهکشان راه شیری شناورند.
تا چند میلیارد سال دیگر، تنها یک کهکشان از این دو به جا خواهد ماند.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
spiral arm - spiral galaxy - M81 - irregular galaxy - M82 - density wave - star forming region - X-rays - Earth - Integrated Flux Nebula - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه