و اکنون سلام بر آسمان گرانشی!

* کشف و آشکارسازی پیشگامانه ی امواج گرانشی، دستاوردی که توانایی بردن جایزه ی نوبل را دارد، درهای بسیاری را به روی ما خواهد گشود.

از زمان پیش بینی امواج گرانشی در نسبیت عام، این امواج همواره به عنوان شانسی برای بررسی درستیِ دیدگاه اینشتین درباره ی گرانش شناخته می شدند. اکنون این نظریه از آزمون سربلند بیرون آمده: سیگنالی که در رصدخانه ی تداخل سنج لیزری امواج گرانشی (LIGO، لیگو) آشکار شد درست همان چیزیست که معادلات اینشتین گفته بود.
برداشت هنری از رقص مرگ دو سیاهچاله و تولید امواج گرانشی توسط آن ها
ولی هیجان واقعی اینست که امواج گرانشی می توانند روی دیگری از آسمان شب را به ما نشان دهند که تاکنون ندیده بودیم. [برای نمونه،] ما تا امروز هیچ نشانه ای از وجود رده ای از سیاهچاله ها به نام سیاهچاله های میان-جرم، حتی در حد یکی دو تا نیافته بودیم.

به گفته ی اَوی لوب از دانشگاه هاروارد در ماساچوست، اکنون که برای نخستین بار امواج گرانشی را آشکار کرده ایم، دوران اخترشناسی موج گرانشی نیز آغاز شده.

وی می گوید: «من در زمان ساخت لیگو می گفتم می توانیم آن را یک آزمایشگاه فیزیک بدانیم، ولی همین که یک چشمه ی این امواج را آشکار کردند دیگر آن را به چشم یک رصدخانه ی اخترشناسی خواهیم دید.» لیگو در آینده می تواند سیگنال هایی از اجرام بزرگی را آشکار کند که از هیچ راه دیگری توان دیدن آن اجرام را نداریم.

گابریلا گونزالس، استاد دانشگاه لوییزیانا می گوید: «راهی بسیار دراز پیموده شده ولی تازه در آغاز کاریم. این نخستین مورد از بسیاری خواهد بود. اکنون که آشکارسازهایی داریم که می توانند چنین سامانه هایی را بیابند، اکنون که دیگر می دانیم سیاهچاله های دوتایی وجود دارند، گوش دادن به کیهان را آغاز می کنیم.»

در تمام این مدت امواج گرانشیِ آسمان صبورانه چشم انتظار ما بودند. بیایید آوازشان را بشنویم.
-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Nobel prize - gravitational wave - general relativity - Einstein - gravity - black hole - Avi Loeb - Harvard University in Massachusetts - LIGO - binary black hole

منبع: newscientist
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه