انیمیشن تازه و رنگی از پرواز بر فراز سرس

* در پویانمایی تازه و رنگینی که با بهره از عکس های "واقعی" فضاپیمای داون ناسا درست شده، یک شبیه سازی از پرواز بر فراز سیاره ی کوتوله ی سرس را می بینیم.

این ویدیو سرس را با رنگ های سیر شده نشان می دهد که باعث شده تفاوت های اندک در مواد سطحی نمایان تر شود. به باور دانشمندان، مناطقی که به فام های آبی دیده می شوند دارای مواد جوان تر و تازه تری هستند، مانند سطح های لغزیده، چاله ها و ترک خوردگی ها.

این پویانمایی بیشتر به نشان دادن دهانه های بزرگ سرس مانند دهانه ی اوکاتور تاکید دارد، و همچنین کوه بلند و مخروطی آهونا. همه ی ساختارهای سطح سرس به نام ایزدان، ارواح و آیین های باستانی کشاورزی در فرهنگ های گوناگون [از جمله زرتشتی] نامیده شده اند. [فهرست این نام ها را اینجا ببینید]

این ویدیو توسط اعضای گروه دوربین تنظیم شونده ی داون در مرکز هوافضای آلمان (DLR) و با بهره از عکس هایی درست شده که داون از درون مدار نقشه برداری فراز-بلند، در فاصله ی ۱۴۵۰ کیلومتری از سرس گرفته بود. ماموریت داون در این مدار از اوت تا اکتبر ۲۰۱۵ ادامه داشت.

رالف یائومان، یکی از دانشمندان ماموریت داون در DLR می گوید: «این پروازِ شبیه سازی شده طیف گسترده ای از دهانه هایی که روی سرس دیده ایم را نشان می دهد. بینندگان می توانند دیواره های پُرشیب دهانه ی سرس، و همچنین دهانه های تخت ترِ دانتو (Dantu) و یالودی (Yalode) را ببینند.»

در عکس زیر که فضاپیمای داون در روز ۴ می ۲۰۱۵ گرفته بود، سرس را به رنگ تقریبا واقعی می بینیم. در آن هنگام، فاصله ی مدار داون از این دنیای کوچک ۱۳۶۴۲ کیلومتر بود. دو تا از لکه های درخشان اسرارآمیز و پرآوازه ی سرس در این عکس دیده می شوند: یکی در دهانه ی "اوشو" نزدیک مرکز و دیگری در دهانه ی هولانی سمت راست مرکز عکس. کوه تنها و مخروطی-شکل آهونا هم در پایین عکس با سایه ی آشکارش دیده می شود.
داون نخستین فضاپیماییست که از سیاره ی کوتوله ی سرس، بزرگ ترین جرم کمربند سیارک ها که در میان بهرام و مشتری است دیدار کرده، و نخستین فضاپیماییست که به گرد دو جرم جداگانه ی سامانه ی خورشیدی، در ورای سامانه ی زمین-ماه چرخیده است. این فضاپیما پس از یک دیدار ۱۴ ماهه با وستا در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، راهی سرس شد و در ۶ مارس ۲۰۱۵ به آن رسید. داون اکنون در آخرین و پایین ترین مدار نقشه برداری، حدود ۳۸۵ کیلومتر بالاتر از سطح سرس جای دارد.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
animation - dwarf planet - Ceres - NASA - Dawn spacecraft - Occator - Ahuna Mons - framing camera - German Aerospace Center - DLR - mapping orbit - crater - Dantu - Yalode - Ralf Jaumann - asteroid belt - Mars - Jupiter - asteroid - Vesta

منبع: nasa و apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه