بخشی از "هزارتوی شب" روی سیاره بهرام

رنگ آمیزی بر پایه ی طیف انجام شده- اندازه ی بزرگ تر
در این تصویر بخش باختری یک فرورفتگی کشیده و دراز در ناحیه ی خاوری "هزارتوی شب" (لابیرنت شب- Noctis Labyrinthus) روی سیاره ی بهرام (مریخ) را می بینیم.  در راستای دیواره ی بالایی این گودی لایه هایی از ته‌نشست به رنگ روشن دیده می شود. هزارتوی شب یک منطقه ی غول پیکر از دره هایی با دگرگونی های زمین‌ساختی در انتهای باختری سامانه‌ی دره‌ای غول آسا و پرآوازه ی بهرام، با نام "دره‌وار مارینر" است [دیدید: * زخمی بر چهره بهرام].

تصویر سیاه و سفید ولی کامل‌ تری از همین
ناحیه. اندازه ی بزرگ تر (۲.۱۱ مگ)
این عکس را فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (MRO) به کمک دوربین HiRISE خود در روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ گرفته. [۱]

طیفی که توسط طیف سنج CRISM فضاپیما [۲] از این ته‌نشست روشن به دست آمده با ژوراسیت که یک کانی هیدراتی سولفات پتاسیم و آهن است همخوانی دارد. روی زمین، ژوراسیت می تواند در ته‌نشست های کانسنگی و یا در اثر دگرسانی نزدیک دریچه های آتشفشانی ساخته شود و نشانگر یک محیط اُکساینده و اسیدی است. 

خودروی فرصت (آپورچونیتی) کانی ژوراسیت را در جایگاه فرودش در فلاته ی نیمروز یافته بود. این ماده تاکنون در چندین جای دیگر سیاره ی بهرام هم شناسایی شده، که نشان می دهد یک کانی رایج روی سیاره ی سرخ است.

ته‌نشست ژوراسیت-داری که اینجا دیده می شود می تواند نشانگر شرایط آب اسیدی درون یک سامانه ی آتشفشانی در هزارتوی شب باشد. بالای ته‌نشست رنگ روشنِ ژوراسیتی، پوششی از مواد تیره تر با لایه بندی ظریف به چشم می خورد. بر پایه ی طیف دستگاه CRISM، این پوشش تیره تر هیدراتی نیست. به نظر می رسد ته‌نشست روشن بر روی پستی و بلندی های ساختاری اینجا که از پیش وجود داشته اند نشسته، که نشان می دهد از بالا بر سطح فرود آمده و یا غبار جوی است یا خاکستر آتشفشانی.

--------------------------------------------------------
یادداشت ها:
۱] دوربین آزمایشگاه علمی تصویربرداری با وضوح بالا (هایرایز، HiRISE)
۲] طیف سنج فشرده ی تصویربرداری شناسایی برای بهرام (CRISM)

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - Noctis Labyrinthus - Mars - deposit - tectonic - Valles Marineris - canyon - Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars - CRISM - mineral - jarosite, - potassium - iron - hydrous sulfate - Earth - ore - alteration - volcanic vent - oxidizing - acidic - Opportunity rover - Meridiani Planum - Red Planet - volcanic system - topography - volcanic ash -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه