بال های آبی‌فام یک پروانه کیهانی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
بال های آبی فام سحابی Hen 2-437 با تقارنی زیبا و چشمگیر در این چشم انداز باشکوه کیهانی خودنمایی می کنند. Hen 2-437 یکی از حدود ۳۰۰۰ سحابی سیاره ای یا سیاره‌نمای شناخته شده در کهکشان راه شیری است.

سحابی Hen 2-437 که در صورت فلکی شمالی کم نور روباهک جای دارد، نخستین بار در سال ۱۹۴۶ توسط رودلف مینکوفسکی شناسایی شد. وی کسی بود که بعدها سحابی پرآوازه و به همین اندازه زیبای M2-9 را نیز یافت. سحابی M2-9 به نام "پروانه ی مینکوفسکی" و "فواره ی دوقلو" نیز شناخته می شود [اینجا دیدید: * سحابی زیبای "پروانه مینکوفسکی"].

نام Hen 2-437 برگرفته از نام اخترشناس و فضانورد آمریکایی، کارل گوردون هنیز است که این سحابی را بیش از دو دهه پس از یافته شدنش به کاتالوگی از سحابی های سیاره ای افزود.

سحابی های سیاره ایی مانند Hen 2-437 زمانی پدید می آیند که یک ستاره ی پیر و کم‌جرم -مانند خورشید خودمان- به واپسین گام های زندگیش می رسد. در این هنگام ستاره پف می کند، تبدیل به یک غول سرخ می شود و کم کم لایه های گازی بیرونی‌اش را به فضا پس می زند. در این میان آنچه از ستاره به جا مانده به آرامی کوچک شده و تبدیل به یک کوتوله ی سفید می شود، در حالی که گازهای پس زده شده اش به آرامی با بادهای ستاره پراکنده می شوند.

البته Hen 2-437 چنان چه نمای بسیار زیبایش نشان می دهد یک سحابی دوقطبی است- موادی که توسط ستاره ی پیر پس زده شده با الگویی دوقطبی در فضا پراکنده شده و دو لَپ آبی فام برای آن پدید آورده اند [بر پایه ی یک نظریه، برخی از سحابی های دوقطبی به این دلیل پدید می آیند که ستاره ی پیر مرکزی دارای یک همدم است و این همدم در همان حال که به گرد ستاره ی پیر می چرخد، چنین الگویی را نیز در گازهای پس زده شده از آن پدید می آورد. اخترشناسان هنوز بر سر این که آیا همه ی سحابی های دوقطبی توسط ستاره های دوتایی پدید می آیند یا نه توافق ندارند- م].

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Hen 2-437 - planetary nebula - Milky Way - constellation of Vulpecula - The Fox - Rudolph Minkowski - M2-9 - Twin Jet Nebula - NASA - astronaut - Karl Gordon Henize - star - Sun - red giant - white dwarf - stellar wind - bipolar nebula

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه