NGC 2403، کهکشانی در زرافه

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر (۲.۷ مگ)
جزیره ی کیهانی باشکوه و پرزرق وبرق NGC ۲۴۰۳ با پهنایی نزدیک به ۵۰,۰۰۰ سال نوری و فاصله ی حدود ۱۰ میلیون سال نوری از ما، در مرزهای صورت فلکی گردن دراز "زرافه" جای گرفته است.
چنین به نظر می رسد که این کهکشان مارپیچی، چیزی بیش از سهمش مناطق غول پیکر ستاره زایی HII (اچ ۲) دارد. این مناطق با پرتوهای سرخ فام ویژه ی گاز هیدروژن اتمی، از خوشه های ستارگان بزرگ و داغی انرژی می گیرند که در پایان زندگی‌ کوتاه و آتشین‌شان به شکل ابرنواخترهای درخشان منفجر می شوند. در واقع در سال ۲۰۰۴ یکی از درخشان ترین ابرنواخترهایی که در روزگار نوین کشف شده در همین NGC ۲۴۰۳ رخ داد.
NGC ۲۴۰۳ که عضو گروه کهکشانی ام۸۱ است بسیار همانند کهکشان دیگریست که مناطق ستاره زایی فراوانی دارد و درون گروه محلی کهکشانی خودمان نیز جای دارد: M۳۳، کهکشان سه سو (مثلث).
تک ستارگان درخشانی که با تیزی های پراش در این نمای رنگین NGC ۲۴۰۳ دیده می شوند از اعضای کهکشان خودمانند که در پیش زمینه جای گرفته اند.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 2403 - island universe - constellation Camelopardalis - spiral galaxy - HII region - atomic hydrogen - star - supernova - M81 - star forming region - local galaxy group - M33 - Triangulum Galaxy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه