موشک ژاپنی با یک ماهواره اَبَرپیشرفته پرتو X در راه فضا

این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (۲.۸ مگ)
اینجا نمایی از لحظه ی پرتاب موشک H-IIA را می بینید که در ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهر روز ۱۷ فوریه به وقت ژاپن، از مرکز فضایی تانیگاشیمای سازمان کاوش‌های هوافضای ژاپن JAXA در ساحل جنوبی این کشور راهی فضا شد. این موشک ماهواره ی اخترشناسی پرتو ایکسِ ASTRO-H را با خود به فضا برد و در مدار زمین جای داد.
رصدخانه ی ماهواره ای ASTRO-H که برای کاوش و بررسی پرانرژی ترین و خشن ترین ساختارهای کیهان -از سیاهچاله ها گرفته تا خوشه های کهکشانی بزرگ- ساخته شده، مجهز به چهار تلسکوپ بسیار پیشرفته و نوآورانه ی پرتو X، و دستگاه های حس‌مند برای دریافت فوتون هایی با انرژی ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار الکترون ولت است. برای مقایسه بد نیست بدانید که انرژی فوتون های نور دیدنی (مریی) چیزی میان ۲ تا ۳ الکترون ولت است!
از آنجایی که رسم است ماهواره ها پس از پرتاب پیروزمندانه یک بار دیگر نامگذاری می شوند، ماهواره ی ASTRO-H هم نام تازه ای پیدا کرده و اکنون به نام "هیتومی" (Hitomi) شناخته می شود که برگرفته از یک افسانه ی باستانی درباره ی اژدهاهاست. هیتومی به معنای "مردمک چشم" است.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Hitomi - H-IIA - JAXA - Tanegashima Space Center - Japan - planet - Earth - ASTRO-H - X-ray - black hole - galaxy cluster - photon - electron volt - dragon - pupil

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه