مسیر سه ماهه خورشید در یک قوطی!

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در اینجا دستاورد یک عکاسی با نوردهی "۳ ماهه" را می بینید که در آن، همه ی روزهای میان ۲۲ دسامبر ۲۰۱۵ تا ۲۰ مارس ۲۰۱۶ در یک جعبه جای داده شده.
این جعبه ی مکعبی که دیواره های درونیش با لایه ای از کاغذ ویژه ی عکاسی پوشیده شده و تنها دهانه ی کوچکی در دیواره ی بالاییش دارد، نقش یک دوربین سوراخ سوزنی (pinhole) یا همان اتاقک تاریک را پیدا کرده. خود جعبه در گوشه ی بالا، سمت چپ نشان داده شده و عکس های دیگر، باز شده ی آن هستند. تصویر نامتعارفی که بر دیواره های درونی آن افتاده به نام یک "خورشیدنگار" شناخته می شود.
این دوربین ساده در تمام مدت سه ماه با دهانه ای گشوده رو به خورشید بود و مسیر سه ماهه ی خورشید در آسمان مجارستان را روی دیواره های درونی خود ثبت کرده است. هر یک از "روزها" ردی روشن از خود روی کاغذ عکاسی که نسبت به نور حسمند است به جا گذاشته اند.
این ردهای روشن از کوتاه و پایین تا بلند و بالا، پیشروی خورشید در آسمان را از انقلاب زمستانی (یکم دی) تا برابران بهاری (نوروز) نشان می دهند.
خط ها و بریدگی های تیره ای که روی این ردهای روزانه ی خورشید دیده می شود مربوط به روزهای ابریست. روزهای آفتابی هم ردهای پیوسته تر و درخشان تر را پدید آورده اند.


--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
solargraph - pinhole camera - photographic paper - Sun - photosensitive - winter solstice - spring equinox

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه