نمایشی از میدان های مغناطیسی پیچیده خورشید

این تصویر در دو اندازه ی: بزرگ- بسیار بزرگ (۲.۹۷ مگ)
این عکس از همگذاری دو تصویر درست شده: یک نماسازی از میدان های مغناطیسی خورشید و عکسی که رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) در ۱۲ مارس ۲۰۱۶ از خورشید گرفته. 

دانشمندان می توانند از روی پیچیدگی خطوط میدان مغناطیسی خورشید به آگاهی هایی درباره ی شیوه ی دگرگونی های مغناطیسی خورشید در پاسخ به جابجایی های پیوسته ای که روی سطح و درون آن رخ می دهد دست یابند. در این تصویر می بینید که چگونه میدان های مغناطیسی نزدیک نقاط روشن روی خورشید -که مناطقی با فعالیت مغناطیسی نیرومند هستند- چگال تر از جاهای دیگرند و نیز می بینید که بسیاری از خطوط، یک منطقه ی فعال را به دیگری پیوند داده اند.

این نقشه ی مغناطیسی با بهره از مدل PFSS (کوتاه شده ی Potential Field Source Surface) به دست آمده، مدلی از میدان مغناطیسی در جو خورشید بر پایه ی اندازه گیری های مغناطیسی سطح آن. تصویر زمینه در طول موج های ۱۷۱ آنگستروم نهایت فرابنفش گرفته شده. این طیف نور برای چشم انسان نادیدنی است ولی در اینجا به رنگ طلایی رنگ آمیزی شده تا دیده شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - magnetic fields - NASA - Solar Dynamics Observatory - active region - PFSS - Potential Field Source Surface - ultraviolet - wavelength

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه