نور دیسکو از یک خوشه کهکشانی

در اکتبر ۲۰۱۳، تلسکوپ هابل برنامه ای سه ساله به نام "میدان های مرزی" را آغاز کرد، رشته رصدهایی با هدف تولید ژرف ترین نماهایی که تاکنون از جهان هستی به دست آمده. اجرامی که در این برنامه رصد می شد عبارت بودند از شش خوشه ی کهکشانی غول پیکر -دسته هایی از صدها یا حتی هزاران کهکشان. خوشه های کهکشانی بزرگ ترین ساختارهایی در کیهان هستند که در اثر همبستگی گرانشی ساختارهای کوچک تر پدید آمده اند.
این تصویر در دو اندازه ی بزرگ تر- بسیار بزرگ تر (۳.۲ مگ)- در این پیوند هم می توانید هر بخشی از تصویر را که خواستید بزرگنمایی کنید.
در این تصویر تازه یکی از اجرام رصدی میدان های مرزی را می بینید: MACS J0717.5+3745 که تنها به نام MACS J0717 هم شناخته می شود. MACS J0717 با فاصله ی حدود ۵.۴ میلیارد سال نوری از زمین، در صورت فلکی ارابه ران جای دارد و یکی از پیچیده ترین خوشه های کهکشانی شناخته شده است، زیرا یک خوشه ی تک نیست، بلکه دستاورد برخورد چهار خوشه ی کهکشانی جداگانه است.

چیز بامزه ی سرخ رنگی که در مرکز عکس می بینید از داده های آرایه ی بسیار بزرگ کارل جی. یانسکی به دست آمده و ناحیه ای را نشان می دهد که به گفته ی مقام های رصدخانه ی ملی رادیواخترشناسی (NRAO)، در آن "امواج ضربه ای (امواج شوک) ناشی از برخوردها به ذرات شتاب می دهند و این ذرات شتابدار سپس با میدان های مغناطیسی برهم کنش انجام داده و امواج رادیویی می گسیلند.»

این یک تصویر همنهاده است و از افزودن داده های تازه ی آرایه ی بسیار بزرگ (VLA) و رصدخانه ی پرتو ایکس چاندرا به یک تصویر تلسکوپ فضایی هابل درست شده: تصویر تلسکوپ هابل پس زمینه (ستارگان و کهکشان ها)  را تشکیل می دهد؛ داده های پرتو ایکس از رصدخانه ی چاندرا رنگ آبی، و امواج رادیویی از آرایه ی بسیار بزرگ هم رنگ سرخ تصویر را پدید آورده اند. داده های هابل در همان برنامه ی میدان های مرزی که گفتیم گردآوری شده بود.

و اگر نگاه دوباره ای به آن بیاندازید، یک سیاهچاله را هم خواهید دید؛ به نوشته ی NRAO: «آن جسم کشیده و راستی که در پرتوی رادیویی می درخشد یک کهکشان در پیش زمینه (به ما نزدیک تر) است که سیاهچاله ی مرکزی‌اش دارد فواره هایی پرسرعت از ذرات را در دو سو می گسیلد. جسم سرخی که در پایین-سمت چپ تصویر دیده می شود نیز یک کهکشان رادیویی است که احتمالا دارد به درون خوشه فروکشیده می شود.»
----------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Disco light - Frontier Fields - galaxy cluster - galaxy - MACS J0717.5+3745 - MACS J0717 - Earth - constellation of Auriga - The Charioteer - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - star - Chandra X-ray Observatory - NRAO - Jansky Very Large Array - radio emission - shock wave - sonic boom

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه