آخرین طلوع خورشید از فضا در مدت یک سال

فضانورد ناسا اسکات کلی در روز ۱ مارس ۲۰۱۶، پس از گذراندن یک سال در فضا، به هنگام آماده شدن برای جدایی از ایستگاه فضایی بین المللی و بازگشت به زمین با یک فضاپیمای سایوز TMA-18M رشته عکس هایی از طلوع آفتاب گرفت و در اختیار دنبال کنندگانش در رسانه های همگانی گذاشت. کِلی در این تصویر که نخستین عکس بود نوشت:

Rise and shine! My last #sunrise from space then I gotta go! 1 of 5. #GoodMorning from @space_station! #YearInSpace
بر پایه ی برنامه، کلی و دو کیهان‌نورد روسی، میخاییل کورنیِنکو و سرگی وولکوف از سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) قرار است سایوز خود در ساعت ۸:۰۲ بعد از ظهر به وقت خاور آمریکا از ایستگاه جدا کند و در ساعت ۱۱:۲۵ بعد از ظهر در قزاقستان فرود آیند.

کلی و کورنینکو در ۲۷ مارس ۲۰۱۵ برای گذراندن ماموریت فضایی یک ساله ی خود رهسپار ایستگاه شده بودند. کلی در روز ۱۶ اکتبر ۲۰۱۵ رکورد پیشین زندگی در فضا را که در اختیار یک فضانورد آمریکایی بود شکست. با بازگشت وی، جمع کل روزهایی که در فضا گذرانده به ۵۲۰ روز در درازنای چهار ماموریت فضایی خواهد رسید.

اسکات کلی در این ماموریت ۳۴۰ روزه ی آخر -که چهار اردوی ایستگاه را در بر داشت- در پژوهش های گوناگونی همکاری کرد که به دانشمندان کمک خواهند کرد از شیوه ی واکنش های بدن انسان و چگونگی سازگاری آن در پروازهای فضایی درازمدت شناخت بهتری پیدا کنند. این آگاهی ها نقشی کلیدی در ماموریت های آینده ی ناسا در جاهای دورترِ سامانه ی خورشیدی و همچنین سفر به سیاره ی سرخ که به احتمال بسیار ۵۰۰ روز یا بیشتر به درازا خواهد کشید بازی خواهند کرد.


----------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - astronaut - Scott Kelly - sunrise - social media - International Space Station - Earth - Soyuz TMA-18M - cosmonaut - Mikhail Kornienko - Sergey Volkov - Roscosmos - Kazakhstan - Mars

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه