گردوخاکی که گاو آسمان به پا کرده

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
گاهی حتی گردوغبار فضای میان‌ستاره ای هم می تواند زیبایی آرام و دلپذیری داشته باشد.
یکی از چنین چشم اندازهایی در صورت فلکی گاو (ثور) دیده می شود. رشته هایی که در این تصویر می بینید در بخشی از آسمان میان خوشه ی ستاره ای پروین و سحابی کالیفرنیا جای دارند. ولی چیزی که آنها را دیدارپذیر کرده نه درخشش آنها، بلکه تیرگی و ماتی، و درآشامش (جذب) نور توسط آنهاست.
چندین ستاره ی درخشان آبی فام در بیرون از این ستون ها دیده می شوند که نورشان دارد از روی این غبارهای قهوه ای باز می تابد. ستارگان سرخ فامی هم در جاهایی از چشم انداز دیده می شوند که نورشان به سختی از پشت لایه ی غبار تیره به چشم ما می رسد. این غبارها رنگ آبی ستارگان را پراکنده و از چشم ما دور کرده اند و تنها نور سرخ را برای ما به جا گذاشته اند، از همین رو این دسته از ستارگان به رنگ سرخ دیده می شوند.
با این وجود، ستون های غبار به قدری چگال و کدرند که چشم ما و تلسکوپ های معمولی هیچ کدام از ستارگان پشتشان را نمی بینند.
این چشم انداز شاید به نظر آرام بیاید، ولی در واقع هنگامه ای پرآشوب از ستاره‌زایی در آن جریان دارد زیرا بخش هایی از این ستون ها به اندازه ی کافی چگال و پرجرم هستند که گاز و غبار درونشان در اثر نیروی گرانش برُمبد و ستارگان تازه پدید آورد، ستارگانی که هم غبارهای تازه در جَو خود می آفرینند و هم غبارهای قدیمی تر را با نور پرانرژی و بادهای نیرومندشان پراکنده و نابود می سازند.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
constellation of Taurus - Pleiades star cluster - California Nebula - star - reflect - dust pillar

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه