خورشید تیره بر فراز اندونزی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
عکس از بابک تفرشی

در این چشم انداز بامدادیِ آسمان و دریا، خورشیدی تیره را بر فراز ستیغ یک آشتفشان می بینیم.
این عکس به هنگام خورشیدگرفتگی کلی این هفته، و از جایی که در مسیر گرفتگی کامل بود گرفته شده. این مسیر باریک، همان مسیری بود که سایه ی تاریک ماه نو روی سیاره ی زمین می پیمود.
در پیش زمینه ی چشم انداز جزیره ی ترنیت در استان ملوک شمالی اندونزی را می بینیم. با وجود گرفتگی کامل خورشید، آسمان نزدیک افق خاوری، در آن سوی ستیغ های پهن آتشفشانی روشن است زیرا آن جا درون مخروط سایه ی ماه نیست.
نزدیک استوا، سایه ی تاریک ماه با سرعتی حدود ۱۷۰۰ کیلومتر بر ساعت از روی سطح زمین می گذشت و به سوی خاور می رفت. [ببینید: * تعقیب سایه ی ماه در ارتفاع ۱۴۰۰۰ متری]
قرص خورشید که از پشت لایه ی نازکی از ابر می درخشید، در لحظه ی گرفتگی کلی به طور کامل تاریک شد ولی همزمان هاله ی درخشان تاجش که قرص آن را در بر گرفته خود را به زیبایی نمایان ساخت.
تاج خورشید همان جو بیرونی، داغ و تنُک خورشید است که می تواند برای بینندگان خورشیدگرفتگی، چشم اندازی فریبنده و الهام بخش بیافریند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Babak Tafreshi - Sun - total solar eclipse - totality - New Moon - Earth - Indonesian - Ternate - North Maluku - volcanic peak - Moon - umbral shadow - equator - umbra - silhouette - solar corona

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه