ابر بزرگ ماژلان در کنار یک دنباله دار سبزفام

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر (۲.۰۷ مگ)
در این شب ها دنباله دار ۲۵۲پی/لینیر (252P/Linear) با گیسوی سبزفام و درخشان دوست داشتنی‌اش نزدیک ابر بزرگ ماژلان در آسمان نیمکره ی جنوبی خودنمایی می کند. تصویری که اینجا می بینید، از همگذاری نماهای تله فوتویی درست شده که در ۱۶ مارس از پنوُرتهام در جنوب استرالیا از این دو گرفته شدند.
دنباله دار ۲۵۲پی/لینیر که به عنوان یک دنباله دار دوره ای از خانواده ی مشتری شناخته می شود، در روز ۲۱ مارس با فاصله ی ۵.۳ میلیون کیلومتر، یعنی حدود ۱۴ برابر فاصله ی ماه تا زمین، از کنار سیاره ی ما خواهد گذشت.
در واقع این دنباله دار یکی از دو دنباله داریست که در چند روز آینده به اندازه ی چشمگیری به زمین نزدیک خواهند شد. دیگری، دنباله دار بسیار کم نورترِ پان استار (P/2016 BA14) است که در شب ۲۲ مارس به فاصله ی ۳.۵ میلیون کیلومتری زمین (۹ برابر فاصله ی زمین-ماه) خواهد رسید.
هر دو دنباله دار مدارهایی بی‌اندازه همسان دارند، که نشان می دهد احتمالا در آغاز هر دو بخشی از یک دنباله دار یکتا بوده اند. از آن جایی که این دو اکنون به زمین نزدیکند، از چشم ما به سرعت در آسمان جابجا می شوند و به زودی وارد آسمان نیمکره ی شمالی خواهند شد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
coma - Comet 252P/Linear - Large Magellanic Cloud - telephoto - Jupiter family - periodic comet - Earth - Moon - Comet Pan-STARRS - P/2016 BA14

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه