سه کهکشان درگیر در نبردی کیهانی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
اخترشناس کانادایی پل هیکسون و همکارانش در پیمایشی از کهکشان های آسمان، چیزی نزدیک به ۱۰۰ گروه کهکشانی کوچک و فشرده را شناسایی کردند که اکنون به نام گروه های فشرده ی هیکسون (HCGها) شناخته می شوند.
در این تصویر تلسکوپی باکیفیت یکی از همین گروه های کهکشانی با نام "HCG ۹۱" را با جزییات عالی و زیبا می بینیم. سه کهکشان مارپیچی رنگارنگ این گروه که در مرکز چشم انداز دیده می شوند، با هم درگیر یک کشاکش گرانشی شده اند و با برهم کنش های خود، دنباله های کِشندی کم نور ولی دیدارپذیری پدید آورده اند که درازایشان به بیش از ۱۰۰ هزار سال نوری می رسد. همچنین رویارویی های نزدیک این سه کهکشان به ستاره زایی های شدید و آتشینی انجامیده.
دستاورد نبرد این کهکشان ها در یک بازه ی زمانی کیهانی، ادغام و پیوستن آن ها به یکدیگر و پدید آمدن یک تک کهکشان بزرگ خواهد بود، فرآیندی که اکنون می دانیم یک بخش طبیعی از فرگشت کهکشان ها، از جمله راه شیری خودمانست.
گروه هیکسون ۹۱ با حدود ۳۲۰ میلیون سال نوری فاصله از زمین، در راستای صورت فلکی ماهی جنوبی جای دارد. ولی در این تصویر بسیار ژرف (با نوردهی بلند) شواهدی از دنباله های کشندی و برهم کنش های کهکشانی کم نورتر تا فاصله ی ۲ میلیارد سال نوری هم آشکار شده است.

در همین زمینه: * یکی از گروه های زیبای "هیکسون" * یک گروه کوچک کهکشانی 

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Hickson 91 - galaxy - Paul Hickson - groups of galaxies - Hickson Compact Groups - HCGs - galaxy group - HCG 91 - spiral galaxy - gravitational tug of wa - tidal tail - Milky Way - constellation Piscis Austrinus

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه