یک دریاچه یخ‌زده روی پلوتو

فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا چندین ویژگی را روی پلوتو یافته که نشان می دهند این سیاره ی کوتوله احتمالا میلیون ها یا میلیاردها سال پیش -روزگاری که هم فشار هوایش بسیار بیشتر بوده و هم شرایط گرم تری روی سطحش داشته- مایع هایی بر آن روان بوده و این مایع ها در جاهایی از سطح هم انباشته شده بودند.

آلن استرن، پژوهشگر اصلی نیوهورایزنز از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در بولدر کلرادو، و نویسنده ی اصلی این بررسی می گوید: «ما افزون بر این دریاچه ی پیشین، شواهدی از کانال هایی را هم یافته ایم که می توانسته اند گذرگاه مایعات در روزگار گذشته ی پلوتو باشند.»

چیزی که دیده شده و در این تصویر می بینید، به نظر می رسد یک دریاچه ی کهن و یخ زده از نیتروژن مایع در یک رشته کوه، درست شمال فلاته ی اسپوتنیک باشد.

این عکس که به کمک دوربین شناسایی برد بلند فضاپیمای نیوهورایزنز (لوری، LORRI) و در زمان گذشتنِ فضاپیما از کنار پلوتو در ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ گرفته شده، جزییاتی به کوچکی ۱۳۰ متر را نشان می دهد. به نظر می رسد پهن ترین بخش این دریاچه ی احتمالی حدود ۳۰ کیلومتر باشد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - New Horizons - Pluto - liquid - lake - Alan Stern - Southwest Research Institute - nitrogen - Sputnik Planum - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه