یک W بزرگ و آشنا در آسمان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر (۳.۳۹ مگابایت)

صورت فلکی شمالی ذات الکرسی (خداوند اورنگ) با طرح آشنای زیگزاگی W-مانند و پنج ستاره ی درخشانش در این نمای موزاییکی گسترده و رنگین خودنمایی می کند.
در این چشم انداز آسمانی که حدود ۱۵ درجه را در پهنه ی پرستاره ی آسمان می پوشاند، ابرهای تاریک، سحابی های درخشان، و خوشه های ستاره ای کهکشان راه شیری را می توان دید ولی یکی از چیزهایی که بیش از همه به چشم می آید، ستاره ی زردفام صدر است، ستاره ی آلفای این صورت فلکی.
این ستاره ی غول با قطری بیش از ۴۰ برابر خورشید و دمایی کمتر از آن، به اندازه ای تابناک است که از فاصله ی ۲۳۰ سال نوری در آسمان سیاره ی زمین می درخشد.
در مرکز W هم یک ستاره ی درخشان پرجرم و سریع-چرخان به نام گامای ذات الکرسی می بینیم که حدود ۵۵۰ سال نوری از ما دور است. این ستاره ی آبی فام بسیار داغ تر از خورشید ماست. پرتوهای فرابنفش پرانرژی ولی نادیدنی آن اتم های هیدروژن در ابرهای میان‌ستاره ای نزدیکش را یونیده اند؛ این اتم ها سپس با بازپس‌گیری الکترون های خود، پرتوی سرخ فام هیدروژن-آلفا که برای چشم انسان دیدنی (مریی) است را می گسیلند.
جالب است بدانید اگر کسی در سامانه ی ستاره ای آلفا قنطورس که تنها ۴.۳ سال نوری از ما فاصله دارد زندگی کند، صورت فلکی ذات الکرسی را با همین پیکره بندی می بیند، ولی از چشم انداز او، خورشید ما ششمین ستاره ی پرنور ذات الکرسی خواهد بود که طرح زیگزاگی این صورت فلکی را تا بیرون از لبه ی سمت چپ این تصویر ادامه خواهد داد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
zigzag - W pattern - constellation Cassiopeia - star - dark cloud - nebula - star cluster - Milky Way - alpha star Shedar - Sun - Earth - Gamma Cas - ultraviolet - ionize - hydrogen - atom - interstellar cloud - H-alpha - electron - Alpha Centauri - star system

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه