رویای آگاهانه

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
آیا این تصویری از واقعیت است یا خواب و خیالی بیش نیست؟
همه چیز از رویای یک عکاس نجومی آغاز شد- این که بتواند آبشار زیبای سلیالاندفوس در جنوب ایسلند را بر پس زمینه ای از آسمان پر از شفق به تصویر بکشد. چیزی نگذشت که گزارش های نویدبخش هواشناسی فضا این عکاس خیال‌اندیش و دوستش را به تکاپو انداخت.
آن ها پس از رسیدن به آبشار، با گرفتن عکسی از آسمان پس زمینه که به شفق سبزفام دل انگیزی آراسته شده بود، بخش ساده ی کار را به پایان بردند. بخش دشوار، گرفتن عکس از خود آبشار بود، یک دلیلش هم وجود مِهی پیوسته از ذرات ریز آب بود که عدسی دوربین را تار می کرد!
این دو در آن شب سرد نزدیک به ۱۰۰ بار عکس گرفتند- پس از هر بار عکس گرفتن یکی از آن ها باید با گذشتن از روی سنگ های لغزنده، به سراغ دوربین می رفت تا عکس را بررسی کند، عدسی را پاک کند، و دوربین را برای عکسی دیگر تنظیم کند.
در پایان، بهترین عکس های گرفته شده از زمین و آسمان به شیوه ی دیجتالی به هم پیوند داده شدند. در آسمان، از شفق ها هم دورتر، ستارگان بی‌شمار نیمکره ی شمالی دیده می شوند [عکس دوم را ببینید].
عنوان عکس (Lucid Dreaming) را خود عکاس با الهام از کیفیت رویاگونه ی تصویر پایانی برگزیده، ولی شاید این گزینش با علم به این نیز بوده که برخی چیزها به راستی ارزش تلاش برای تبدیل شدن از رویا به واقعیت را دارند.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Lucid Dreaming - fantasy - Seljarlandsfoss waterfall - Iceland - aurora - astrophotographer - lens - star

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

سلام دوست عزیزم. امیدوارم به زودی زود برات بهبودی حاصل بشه. امیدوارم دیگه دچار مشکل نشی. از خدا برای شما طلب سلامتی دارم.
هر چند شما خودت رو معرفی نمی کنی اما من شما رو دوست خودم میدونم و خیلی دوست دارم.
تمام پست هاتون رو دقیقا یک سال ه که خوندم. حتی یه بارم از تلگرام میخونم.
ان شالله همیشه تندرست باشی.♥

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم داوود گرامی. من هم همه ی طرفدارانم رو دوست خودم می دونم و بهترین آرزوها رو براشون دارم.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه