بزرگترین ساخته دست بشر در فضا

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بزرگترین ساخته ی دست بشر در فضاست. گستردگی ISS چیزی در اندازه ی یک زمین فوتبال است، گرچه جایگاه هایی که برای زندگی فضانوردان در نظر گرفته شده تنها بخش کوچکی از آن را در بر می گیرد.
این ایستگاه به اندازه ای بزرگ است که امکان پرتاب همه ی آن به صورت یک جا نبوده بلکه تکه تکه ساخته شده. بخش های های آن در اندازه های بزرگ، در هر بار پرتاب شاتل به فضا فرستاده و به آن افزوده می شدند. [ببینید: * انیمیشنی از روند ساخته شدن ایستگاه فضایی]
ایستگاه برای کارکرد درست نیاز به چوب بست هایی غول آسا به درازای بیش از ۱۵ متر و سنگینی بیش از ۱۰ هزار کیلوگرم برای محکم شدن و برای سیم کشی برق و لوله کشی مایع های خنک کننده داشت.
در این تصویر این ایستگاه غول پیکر را می بینیم. عکس در سال ۲۰۱۲ از درون شاتل آتلانتیس -که اکنون بازنشسته شده- و پس از یک هفته پهلو گرفتن کنار ایستگاه گرفته شده.
در بالای تصویر بخشی از زمین آبی و روشن دیده می شود که پادسانی (تضاد) تندی با تیرگی فضای میان‌ستاره ای در بخش پایین چشم انداز پدید آورده.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
International Space Station - football field - ISS - truss - electricity - coolant - pace shuttle Atlantis - Earth - interstellar space

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

واقعا اثر زیبا و تماشایی هست. فقط عشق دانشمندان باعث میشه یه همچین کار بزرگ و هزینه ی هنگفتی صرف ساختن این شاهکار بشری بشه.
من عاشق dock شدن فضاپیماها به ایستگاه هستم. عملیات بسیار پر هیجانیه. به امید روزی که بشر به قدرتی برسه تا یه ایستگاه در مدار بهرام بسازه(البته دوست دارم حتما در اون زمان زنده باشم تا ببینم!)
ممنون از ترجمه ی بسیار روان شما(مثل همیشه).

یک ستاره در هفت آسمان

همینطوره جناب رمضانی.
سپاس از لطفتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه