یک سطح تیغه‌ای پلوتو را در سه بُعد ببینید

این تصویر در ابعاد کمی بزرگ تر ولی حجم بسیار بیشتر (۱.۰۶ مگ)
عینک سرخ/آبی خود را بزنید و در تماشای یک منطقه ی کوهستانی با نام غیررسمی پشته های شکنجی "تارتاروس"روی پلوتو غرق شوید. این چشم انداز حدود ۳۰۰ کیلومتر از سطح پلوتو را می پوشاند.
این نمای سه‌بعدی رنگی از پیوند بخش هایی از دو عکس درست شده که به هنگام گذر تاریخی فضاپیمای نیوهورایزنز از کنار پلوتو در ۱۴ ژوییه ی گذشته، به فاصله ی ۱۴ دقیقه از هم گرفته شده بودند. نیوهورایزنز عکس نخست را از فاصله ی ۲۵۰۰۰ کیلومتری گرفت و عکس دوم را هم هنگامی گرفت که به ۱۷۰۰۰ کیلومتری پلوتو رسیده بود. بهترین وضوح آن ها حدود ۳۱۰ متر بر پیکسل است.
در این چشم انداز سه بعدی سایه های نزدیک خط پایانگر (مرز میان روز کم‌سو و شب پلوتو) را می بینیم ولی نکته ی خیره کننده ی دیگر، همترازی پشته های باریک و شیبدار آنست.
بلندی میانگین زمین‌چهرهای تیغه ای چشمگیر این ناحیه ۵۰۰ متر است و ۳ تا ۵ کیلومتر هم از هم فاصله دارند. گمانه زنی هایی درباره ی ریشه ی ساختاری این زمینه انجام شده (که البته هنوز بر سر هیچ یک توافقی به دست نیامده). از جمله ی این گمانه ها، فرسایش در پی تبخیر یخ ها یا ته‌نشستن یخ های متان است.
ناحیه ی کوهستانی تارتاروس که نامش را از جایی در هادس در افسانه های یونان باستان گرفته، از سمت باختر با ناحیه ی تامبا (همان قلب پلوتو) هم‌مرز است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pluto - Bladed Terrain - 3D - red/blue glasses - Tartarus Dorsa - anaglyph - stereo - New Horizons - terminato - ridge - landform - Hades - Tombaugh Regio - erosion - deposition - methane

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه