دهانه های هاله‌دار پلوتو

این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (7.23 مگابایت)
درون ناحیه ای از پلوتو به نام "سرزمین وگا" (Vega Terra) میدانی از دهانه های چشم‌نواز وجود دارد که همانند دسته ای از هاله های روشنِ پراکنده بر زمینه ی تیره دیده می شوند.

این ناحیه در باختری ترین نقطه ی نیمکره ای از پلوتو جای دارد که فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا به هنگام گذشتن از کنار پلوتو در تابستان پارسال دید. چارچوب بالایی -تصویر سیاه و سفید- ده ها دهانه ی "هاله‌دار" نشان می دهد. بزرگ ترینِ این دهانه ها، در پایین-سمت راست، حدود ۵۰ کیلومتر قطر دارد. دیواره ها و لبه های روشن این دهانه ها در برابر کف و پیرامونِ تیره ی آن ها بسیار به چشم می آید و یک اثر هاله ای را پدید آورده.

تصویرِ چارچوب پایینی که از همگذاری داده های آرایه ی تصویربرداری رالف/خطی اتالون (LEISA) به دست آمده، پیوندی را میان هاله های روشن و پراکندگی یخ متان نشان می دهد (رنگ بنفش). کف دهانه ها و زمینه ی میان آن ها نشانه هایی از آب یخ زده را در بر دارد (رنگ آبی). این که دقیقا چرا متان یخ زده روی لبه ها و دیواره های این دهانه ها جای گرفته یک راز است؛ همچنین روشن نیست که چرا این پدیده در همه جای پلوتو رخ نداده.

تصویر چارچوب بالایی یک نمای موزاییکی است و از پیوند دو عکس جداگانه ی دوربین شناسایی برد بلند نیوهورایزنز (لوری، LORRI) درست شده. برای این کار، یک نوار پُروضوح (۳۲۳ متر بر پیکسل) به یک تصویر گسترده تر و کم‌وضوح تر (۸۸۹ متر بر پیکسل) افزوده شده. این دو عکس به ترتیب از فاصله های ۴۶۴۰۰ و ۱۷۱۷۰۰ کیلومتری پلوتو و در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ گرفته شده بودند. داده های LEISA هم در همان روز و به هنگام پُروضوح ترین پیمایش این دستگاه از پلوتو گردآوری شد. این پیمایش که از فاصله ی ۴۵۵۰۰ کیلومتری پلوتو انجام گرفت، وضوحی هم ارز ۲.۷ کیلومتر متر بر پیکسل دارد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pluto - Vega Terra - crater - halo - NASA - New Horizons - Ralph/Linear Etalon Imaging Spectral Array - LEISA - methane - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه