یکی از دورترین اعضای گروه محلی کهکشان‌ها

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این کهکشان که نامش ("ولف-لاندمارک-ملو" یا WLM) را از سه دانشمندی که در یافتن و شناسایی‌اش نقش داشتند گرفته یک کهکشان کوتوله ی تک و تنهاست.
کهکشان WLM در صورت فلکی نهنگ (به عربی: قیطس) و در فاصله ی ۳ میلیون سال نوری راه شیری جای دارد و یکی از دورترین اعضای گروه محلی کهکشان هاست.
گرچه شاید این کهکشان هرگز با هیچ یک از اعضای گروه محلی و چه بسا هیچ کهکشان دیگری در تاریخ کیهان برهمکنشی نداشته، ولی باز هم مناطق صورتی فام ستاره زایی و ستارگان داغ، جوان و آبی فام در جاهایی از آن به چشم می خورد. ستارگان بسیار پیرترِ سرد و زردفامی هم در هاله ای که گستره ی این کهکشان کوچک را تا ۸۰۰۰ سال نوری ادامه داده پراکنده شده اند.
بسیار همانند قبیله ای ناشناخته در دل جنگل آمازون یا در جزیره ای در اقیانوس آرام، کهکشان دورافتاده و دست نخورده ی WLM هم دیدگاهی کمیاب از سرشت آغازین کهکشان هایی به ما می دهد که بسیار کم از محیط خود تاثیر گرفته اند.
این تصویر باکیفیت از WLM با بهره از دوربین ۲۶۸ مگاپیکسلی گسترده‌میدانِ اومگاکم (OmegaCAM) بر روی تلسکوپ پیمایشی وی‌ال‌تی در رصدخانه ی پارانالِ ESO گرفته شده.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Wolf-Lundmark-Melotte - WLM - dwarf galaxy - constellation Cetus - Milky Way - local galaxy group - star forming region - star - halo - Amazon - OmegaCAM - ESO - Paranal Observatory

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه